Do czego służy pompon

Chyba każdy kiedyś nosił lub nadal nosi czapkę z pomponem. Niektórym się on podoba, a inni go nie znoszą. Część osób nawet nie uświadamia sobie tego, do służy pompon znajdujący się na jej czubku.

Czapka z pomponem to przedmiot, z którego wiele ludzi korzysta nieomalże każdego dnia, szczególnie w porze zimowej. Okazuje się, że czapka z tym akcesorium wygląda nie tylko ciekawiej i gustowniej, lecz także odgrywa dodatkową rolę. Mało kto słyszał o tym niekonwencjonalnym, aczkolwiek bardzo pożytecznym rozwiązaniu.

Do czego służy pompon ulokowany na szczycie czapki?

Od czasu do czasu, kiedy używamy czegoś prawie codziennie, w zasadzie nie skupiamy myśli nad specjalnymi funkcjami, które owa rzecz posiada. Okazuje się, że dzieje czapki z kuleczką sięgają aż XVIII wieku.

Powstało wiele teorii, odnoszących się do tego, dlaczego na czapce znajduje się charakterystyczny bąbelek. Według jednej z hipotez, kryje się za tym niezwykle ważny zamysł. Chodzi o profesjonalną grupę ludzi, czyli marynarzy.

Bez wątpienia większość osób z góry ustaliło, że pompon to jedynie ozdoba czapki. To mylne przekonanie. Czapki tego typu noszono już w XVIII wieku, a puszysty pompon pełnił wtedy funkcję ochronną.

Nakrycia głowy z bąbelkiem w tamtym okresie były ustawiczną częścią garderoby marynarzy francuskich. Zadaniem małej, miękkiej kulki była ochrona głowy marynarza przed potencjalnym uderzeniem w sufit w czasie sprawowania służby na najniższym pokładzie kajuty. Dzięki pomponowi, obijanie głowy o skromnie zawieszone sufity sprawiało mniej bólu jak w przypadku typowej czapki albo jej zupełnego braku.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę