Jak informuje defence24.pl, aktualnie do naszego kraju transportowana jest Amerykańska 1. Brygada Pancerna 1. Dywizji Kawalerii. Przerzut ten jest realizowany w związku z operacją Atlantic Resolve. Ta ostatnia to wsparcie sojusznicze państw NATO na flance wschodniej.

W mediach społecznościowych pojawiły się fotografie opublikowane przez dowództwo amerykańskiej armii stacjonującej na terenie Europy. Widzimy na nich gotowe do przetransportowania wozy bojowe Bradley oraz czołgi Abrams. Natomiast 1. Dywizja Kawalerii zamieściła zdjęcia dokumentujące przewożenie ciężkiego sprzętu koleją.

Informacje co do przerzutu 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1. Dywizji Kawalerii z Fortu Hood w stanie Texas do Europy pojawiały się wcześniej. Wówczas amerykańska armia wskazywała termin w miesiącach letnich bieżącego roku, a celem miało być zastąpienie w Polsce 2. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego 1. Dywizji Piechoty. Służba żołnierzy ma być rotacyjna.

Na obszarze Europy docelowo ma się znaleźć cała brygada pancerna. To łącznie około 3,5-4 tysięcy żołnierzy. Do tego trzeba też wliczyć sprzęt wojskowy czyli czołgi Abrams, wozy bojowe Bradley, haubice samobieżne Paladin, a także rozmaitego rodzaju pojazdy wsparcia.

Według serwisu defence24.pl, brygada sporą część swoich działań będzie realizować na terenie Polski.

W naszym kraju Jednostki 1. Brygady działały już w 2014 roku. Wówczas po aneksji Krymu realizowano ćwiczenia rotacyjne.

Teraz żołnierze amerykańscy będą uczestniczyć w europejskich manewrach „Saber Strike’18”. Rozpoczną się 3 czerwca. Zaplanowano je na 2 tygodnie i w sumie będzie wówczas ćwiczyć ponad 10 tysięcy żołnierzy z 22 krajów. Wielonarodowe batalionowe grupy bojowe stacjonujące na flance wschodniej mają odegrać w ćwiczeniach istotną rolę.

Uroczyste otwarcie i zakończenie ćwiczeń zaplanowano na Litwie. Tereny działań żołnierzy w tym czasie to właśnie Litwa, Łotwa, Estonia i Polska.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna