Przepis na kluski śląskie jest znany, lubiany, a do tego bardzo prosty. Jednak znawczyni kulinarna Ewa Wachowicz postanowiła urozmaicić smak klasycznych klusek i dodała do nich niecodzienny składnik w postaci jabłka. Kluski śląskie z tym soczystym owocem są nawet smaczniejsze od oryginału, zresztą wypróbujcie sami.
Zmodyfikowany skład prostego dodatku do obiadu
Kluski śląskie to potrawa banalna w przygotowaniu. Dla niektórych jest dość pracochłonna, ponieważ każdą kluseczkę należy uformować osobno, lecz wielu domowych kucharzy właśnie to zajęcie lubi najbardziej. Na pewno znacie tradycyjny przepis na ten kultowy dodatek obiadowy. Zainspirujcie się recepturą Ewy Wachowicz i dodajcie do swoich klusek nietypowy składnik, ciekawe czy wasi domownicy zorientują się, że jedzą kluski z jabłkiem.
Kluski śląskie według przepisu Ewy Wachowicz
Składniki:
miękkie jabłko
1 kg ziemniaków
mąka ziemniaczana
sól do gotowania
Wykonanie:
Obierz ziemniaki i ugotuj je do miękkości w osolonej wrzącej wodzie. Później przeciśnij je przez praskę albo rozgnieć za pomocą tłuczka na gładką masę. Ciasto podziel na cztery porcje i jedną z nich odłóż na bok. W puste miejsce wsyp mąkę ziemniaczaną. Cztery części ciasta zagnieć wraz z mąką, aż uzyskasz jednolitą masę. Odrywaj po kawałku ciasta, a potem do każdego z nich wkładaj po małym kawałeczku jabłka. Formuj kluski śląskie, na środku każdego z nich zrób dołeczek.
Kluski śląskie wrzucaj do osolonego wrzątku – rób to uważnie, aby ciasto się nie rozpadło. Nie wkładaj także zbyt wielu klusek jednocześnie, bo inaczej obniży się temperatura wody i kluski mogą się rozpaść. Woda z kluskami powinna lekko „mrugać” – nie może się zbyt intensywnie gotować. Teraz chwilę poczekaj, aż wypłyną na powierzchnię. Gdy to się stanie, gotuj je jeszcze przez 3 minuty, a następnie wyławiaj łyżką cedzakową. Na koniec możesz przelać je zimną wodą.
Po więcej smacznych przepisów zapraszamy na naszą stronę. Niedawno prezentowaliśmy przepis na paszteciki z ciasta francuskiego z pieczarkami oraz na ciasteczka kocie oczka.