skrzydłokwiat
fot. screen Youtube / AGRECOL

Skrzydłokwiat to popularna roślina doniczkowa, która gości w wielu polskich domach. Zwykle jego uprawa nie przysparza zbyt wielu trudności, ale niekiedy zdarza się, że pomimo prawidłowych warunków przestaje kwitnąć. Co wtedy zrobić? Dowiedz się, czym nawozić skrzydłokwiat.

Dlaczego warto trzymać w swoim mieszkaniu skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat pomaga oczyszczać powietrze z toksyn. Absorbuje także szkodliwe substancje takie jak: ksylen, tlenek węgla (czad), beznen czy formaldehyd. Z tego powodu wielu ludzi trzyma te kwiaty w sypialni oraz innych pokojach.

Jeśli chodzi o uprawę, to skrzydłokwiat nie jest zbyt wymagającą rośliną. Lubi światło i wilgotność. Jednak czasami może się zdarzyć, że pomimo zapewnienia odpowiednich warunków roślina nie rozwija się idealnie. W takim przypadku warto zastosować dla niej prostą i niezwykle skuteczną odżywkę.

Nawożeniu skrzydłokwiatu. Nawóz z fusów po kawie

Fusy z kawy mogą być doskonałym nawozem dla skrzydłokwiatu. Należy ten naturalny materiał organiczny dodać do gleby, aby ją napowietrzyć, polepszyć drenaż i zatrzymać w niej wodę. Fusy są także korzystne dla drobnoustrojów, które przyczyniają się do wzrostu roślin. Resztki po kawie są zasobne w azot, fosfor, potas i magnez.

Nawożenie nimi skrzydłokwiatu jest bardzo łatwe: należy wsypać fusy do wody, którą będzie podlewana roślina albo dodać je wprost do doniczki.

Taka odżywka powinna być podawana co około 2 dni. Roślina po takiej kuracji zacznie znowu dorodnie się rozwijać i stanie się jeszcze ładniejszą dekoracją mieszkania.

Fusy z kawy mają jeszcze jedną zaletę. Sprawiają, że rozmaite szkodniki omijają szerokim łukiem rośliny. Niektóre substancje obecne w kawie, np. diterpeny czy kofeina, mogą działać zabójczo na owady. Fusy sprawdzają się w odstraszaniu chrząszczy, muszek owocowych i komarów. Pomogą też wypędzić inne szkodniki.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę