róże w wazonie
fot. Pixabay

Róże to bardzo popularne kwiaty, które wspaniale zdobią nasze ogrody, a po ścięciu i umieszczeniu w wazonie – także wnętrza. Dodatkowo wnoszą do naszego mieszkania świeży zapach. Niestety już po kilku dniach tracą swój czar. Sprawdź, co zrobić, aby kwiaty w wazonie stały przez długi czas.

Tak przedłużysz żywotność róż w wazonie

Aby reanimacja róż przyniosła pożądany efekt, możesz sięgnąć po pewne środki „zasilające”. Dodane do wody zregenerują rośliny cięte, a one szybko odzyskają swój wyjątkowy urok. Co w takim razie wrzucić do wody z różami? Oto kilka propozycji:

Aspiryna
Tabletkę (1 szt.) rozpuść we flakoniku, w którym będą stały róże.

Wybielacz
Wystarczy wlać do wody parę kropli tego preparatu.

Sprite
Pół szklanki napoju wlej do naczynia, a potem dopełnij wodą.

Cukier
Na każdy litr wody przeznacz 1 łyżeczkę cukru.

Gotowe odżywki
Z reguły sprzedaje się je wraz z kwiatami. Jeśli jednak nie zostały dołączone do bukietu, to warto poprosić o nie w kwiaciarni, sklepie ogrodniczym lub florystycznym. Odżywkę należy rozpuścić na chwilę przed włożeniem róż do wody.

Sposób działania powyższych składników na więdnące róże w wazonie

Aspiryna działa jak filtr – neutralizuje toksyczne dla róż drobnoustroje, które są obecne w wodzie. W dodatku nadaje jej pożądany dla kwiatów odczyn (kwaśny). To wszystko sprawia, że rośliny szybciej „stają na nogi” i zachowują odpowiednią kondycję na dłużej. Niemal identyczną moc ma wybielacz. Środek ten zabezpiecza także bukiet przed rozwojem pleśni. Natomiast popularny napój i cukier ożywiają róże. Nie tylko dodają im witalności, ale również pomagają przywrócić piękny wygląd łodyg, liści i kwiatów.

Czytaj też: Kup w aptece i podlej róże. Efekt do pozazdroszczenia


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę