róża ogrodowa
fot. screen Youtube / Terrace Garden Channel

Róża to bardzo elegancka roślina, która jest znakomitą dekoracją każdego ogródka. Zakładając, że będziesz o nią właściwie dbać. Wtedy krzak wypuści multum ślicznych kwiatów. Ale przydałaby się różę czymś dokarmić. Domowy nawóz sprawdzi się idealnie. Jego bazą jest jeden składnik wart kilka złotych.

Jak pielęgnować róże?

Kwiat, aby ładnie wyglądał i zawiązał mnóstwo kwiatów, potrzebuje optymalnych warunków. Posadź go w piaszczysto-gliniastej, żyznej glebie zasobnej w próchnicę. Znajdź dla sadzonki słoneczne stanowisko osłonięte przed wiatrem. Nie wszystkie gatunki róż dobrze tolerują chociażby połowiczne zacienienie. Nie sadź krzewu w podmokłej ziemi, bo róże nie znoszą zbyt dużej wilgoci. Poza tym systematycznie nawoź roślinę.

Olej rycynowy doskonale odżywi różę

Olejek ten ma zastosowanie nie tylko w kosmetyce. Ma wyjątkową moc, którą można z sukcesem wykorzystać do nawożenia róż, a także innych roślin kwitnących, w tym doniczkowych.

Aby dokarmić róże, do 1 litra wody (najlepiej odstanej przez kilka dni) dodaj 1 łyżeczkę olejku rycynowego. Wszystko dobrze wymieszaj i podlej róże. Jeśli dostrzeżesz, że drobinki oleju unoszą się na powierzchni wody, to jeszcze raz wymieszaj roztwór. Podlewaj nim róże oraz kwiaty doniczkowe raz w miesiącu.

Jakie efekty daje zastosowanie odżywki z oleju rycynowego?

Olejek działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Niszczy pleśń i grzyby, które mogłyby stanowić zagrożenie dla roślin. Pobudza także rozwój pąków i kwiatów u róż czy innych roślin. W ten sposób bujnie zakwitną, a same kwiaty będą większe i ładniejsze niż przedtem. Ogromną zaletą tego środka na bazie oleju rycynowego (oprócz skuteczności) jest niska cena. Za małą buteleczkę zapłacisz w aptece tylko około kilku złotych. Litrowa butelka kosztuje ok. 40 zł, ale wystarcza na długi czas.

Czytaj też: Zmiel i rozsyp pod krzakami malin. Działa jak najlepszy nawóz


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę