Dodaję płyn za ok. 2 zł. Białe ubrania są potem czyste i pachnące

skrytka w pralce i płyn piorący
fot. screen Youtube / Uradi Sama- Ideje za kreativce / Smart Fox

Do prania białych ubrań wcale nie musisz używać silnego wybielacza czy innych chemikaliów. Obejdzie się bez proszku, zamiast niego dodaj do skrytki na detergenty swojski płyn do prania. Zrobisz go własnoręcznie za niecałe 1,60 zł. Uprane w nim białe tkaniny będą czyściuteńkie i dodatkowo przyjemnie pachnące. Eko-płyn do prania będziesz stosować już zawsze. Przygotujesz go według poniższych wskazówek.

REKLAMA

Ten przepis na naturalny płyn piorący pochodzi z Instagrama. Świetnie przywraca biel ubraniom, pozostawiając na nich miły zapach. Do stworzenia 1,5 litra emulsji potrzeba:
» 15 g boraksu,
» 20 g szarego mydła,
» 1,5 litra wody,
» 15 g sody kalcynowanej,
» ewentualnie 10 kropli dowolnego olejku zapachowego.

Fachowiec na swoim profilu na Instagramie podaje wskazówki odnośnie przyrządzania płynu piorącego. Najpierw mydło należy zetrzeć na tarce i zalać wrzącą wodą w ilości 200 ml. Mydlane wiórki muszą się roztopić. Sodę należy zalać taką samą ilością ukropu, podobnie jak boraks. Na końcu oba specyfiki trzeba wymieszać, by substancje się roztopiły. W tym momencie trzy mieszanki łączy się ze sobą, miesza i gotuje na niedużym palniku przez 10 minut.

Po tym czasie miksturę należy rozrzedzić 1 litrem ciepłej (nie gorącej) wody i ewentualnie wzbogacić o olejek eteryczny. Wszystko trzeba jeszcze raz wymieszać, a potem przelać do słoika z zakrętką lub innego pojemnika.

REKLAMA

Używanie płynu jest bardzo proste. Nie trzeba używać proszku, wystarczy wlać emulsję do komory na detergenty lub wprost do bębna (ok. 1/2 szklanki) i włączyć pranie.

Czytaj też: Spryskaj matowe panele tym kuchennym produktem. Odzyskają blask i kolor

Podziel się: