Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera Mateusza Morawieckiego do spraw COVID-19, podczas konferencji prasowej zaniżył o 7 milionów liczbę osób powyżej 60. roku życia, które będą zaszczepione przeciwko koronawirusowi.

Sprawę ujawnił w poniedziałek portal OKO.press. Zgodnie z harmonogramem szczepień seniorzy będą następną – po tzw. grupie „0”, a więc między innymi pracownikach służby zdrowia czy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa – grupą, która przyjmie szczepionkę w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Horban w czasie konferencji prasowej, nawiązując do tego zagadnienia, poinformował, że III etap szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w czerwcu tego roku. Trudno jest jednak podać konkretną datę, ponieważ wpierw konieczne będzie zaszczepienie osób  60+.

– O ile mi wiadomo, 2 miliony – ocenił doradca Morawieckiego liczbę seniorów.

Tymczasem OKO.press zwrócił uwagę, że Horban pomylił się aż o 7 mln osób, gdyż w Polsce osób powyżej 60. roku życia jest 9 mln 710 tys.

„To nie zwiększa zaufania do rządowej strategii. Główny doradca premiera ds. walki z pandemią prof. Horban obiecuje szczepienia III etapu na czerwiec, ale nie wie, ile jest osób 60 plus, które mają pierwszeństwo”, skomentował portal na Twitterze wiedzę doradcy premiera.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę