Pixabay.com

Tragiczne wieści napłynęły z Bośni i Hercegowiny. Podczas pielgrzymki do Medziugorie zmarł ksiądz doktor Andrzej Jedynak, emerytowany proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej w Gromniku w województwie małopolskim. Miał 75 lat.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci duchownego był zawał serca. Mieszkańcy gminy Dębno opisali go jako fantastycznego kaznodzieję, ale także wychowawcę, społecznika i erudytę.

Ksiądz Andrzej Jedynak przyszedł na świat 29 listopada 1946 roku w Porąbce Uszewskiej, a po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1964 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1971 roku.

Rolę wikariusza sprawował w Nowym Sączu, Łączkach Brzeskich, Tymbarku i Pilznie. W 1983 roku objął urząd Proboszcza w parafii w Chotowej, a w 1998 roku w Gromniku. Od 2016 roku pełnił rolę rezydenta w ostatniej z parafii.

Duchowny był ponadto przewodnikiem PTTK. Napisał wiele pozycji książkowych o historii rodzinnej miejscowości i wsi, w tym czterotomowe dzieło „Porąbka Uszewska. Dzieje wsi i parafii” czy też „Martyrologia duchowieństwa Diecezji Tarnowskiej w okresie okupacji hitlerowskiej”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!