Może to dobra okazja, aby w końcu rzucić palenie? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) papierosy pali ponad miliard ludzi na całym świecie. Papierosy są dostępne na ponad 180 rynkach na świecie. Najczęściej palą je Europejczycy, w tym Polacy.

Europa ma najwyższy odsetek osób używających tytoniu na świecie. W samej tylko Polsce pali około 8 mln osób, czyli co czwarty dorosły Polak. Od kilku lat liczba palaczy w Polsce oscyluje wokół względnie stałego poziomu. W tej grupie jest więcej mężczyzn niż kobiet – pali co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta.

Dlatego właśnie już pół wieku temu, zainicjonowana Światowy Dzień Rzucania Palenia, który ma zachęcać palaczy do rozstania się z tym zgubnym nałogiem. Dlaczego warto to zrobić? Czynne palenie tytoniu co roku zabija około 7 mln ludzi, a bierne – kolejny milion osób. W Polsce, na skutek rozwoju chorób związanych z paleniem papierosów, co roku umiera około 67 tys. osób.

Jak informuje redakcja Wprost – to trzecia co do częstości przyczyna zgonów w Polsce. Główną przyczyną rozwoju chorób odtytoniowych jest spalanie i wdychanie dymu papierosowego – który powstaje w procesie spalania tytoniu w wysokiej temperaturze 800℃. Co zawiera? Substancje smoliste (tar) oraz 7 tys. związków chemicznych (w tym m.in. wysokie stężenie tlenku węgla), z czego około 93 uznawanych jest za szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe, a około 70 za rakotwórcze.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę