Ekstremalna pogoda w Polsce. Letnie miesiące dadzą się nam mocno we znaki

termometr
fot. Pixabay

Z najnowszych prognoz opublikowanych przez IMGW wynika, że tegoroczne lato i wakacje będzie niezwykle gorące. Synoptycy i meteorolodzy apelują o ostrożność, ponieważ możemy być świadkami ekstremalnie upalnych miesięcy w naszym kraju.

REKLAMA

Tegoroczne lato i pierwsze długoterminowe prognozy pogody na czerwiec, lipiec i sierpień są zaskakujące. Już w przyszłym miesiącu temperatura w wielu miejscach naszego kraju może sięgać 30 stopni Celsjusza, ale na tym się nie skończy.

Lato w Polsce ma być ekstremalne

Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski zapowiedział, że upały mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie. Polsat News i TVN Meteo informują, że czerwiec, lipiec i sierpień mają być miesiącami, w których temperatury znacząco przekroczą normy.

Tak upalne warunki mają trwać dłużej niż cztery dni pod rząd. Wszystkiemu mają towarzyszyć burze, silny wiatr i intensywny deszcz z gradem oraz trąby powietrzne. Przez lato ma wystąpić także mniej opadów niż średnia dla poprzednich lat.

REKLAMA

– Klimatolodzy, którzy analizują pogodę na całym świecie podkreślają, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów meteorologicznych. Widzimy to, co się dzieje na świecie. Bardzo nagrzana atmosfera, bardzo ciepły ocean, szczególnie Ocean Atlantycki, on sprowadza do Polski i Europy dynamiczne masy powietrza. Te masy są ciepłe są paliwem dla tych niebezpiecznych burz, które w wakacje mogą nam popsuć wolny czas – podsumował rzecznik IMGW na antenie TVN Meteo.

Podziel się: