Cesarz Hirohito | for. autor nieznany | Domena publiczna

Jak podała w poniedziałek japońska agencja prasowa Kyodo – na oficjalnym Twitterze ukraińskiego rządu pojawił się wpis z przeprosinami. Władze Ukrainy przeprosiły Japończyków, za upublicznione wcześniej nagranie, na którym zestawiono japońskiego cesarza Hirohito z Adolfem Hitlerem.

„Szczerze przepraszamy Japonię za popełnienie błędu w poprzedniej wersji nagrania. Nie chcieliśmy obrazić przyjaznych Japończyków. W nowym wideo powyżej naprawiliśmy nasz błąd” – napisano w tweecie opublikowanym w niedzielę.

Pierwsza wersja klipu zawierała zdjęcia przywódców państw z czasów II wojny światowej – ówczesnego „Fuhrera” Niemiec Adolfa Hitlera, przywódcy Włoch Benito Mussoliniego oraz cesarza Japonii Hirohito – zestawionego wraz z dwoma poprzednimi, w kontekście zwycięstwa nad faszyzmem w 1945 roku.

Japończycy oburzeni filmikiem opublikowanym przez Ukraińców

Takie zestawienie oburzyło wielu japońskich internautów, a rząd w Tokio ogłosił w poniedziałek, że kanałami dyplomatycznymi formalnie zażądał od Ukrainy usunięcia wizerunku cesarza.

„To nieodpowiednie i godne ubolewania” – oświadczył zastępca głównego sekretarza rządu Yoshihiko Isozaki.

Isozaki zaznaczył przy tym, że stosunek Japonii i jej pomoc dla Ukrainy nie zmieni się. Japończycy zaoferowali Ukraińcom 300 milionów dolarów pożyczek, przekazali zaopatrzenie oraz przyłączyli się do międzynarodowych sankcji.

Hirohito, określany obecnie również jako cesarz epoki Showa, panował od 1926 roku do śmierci w 1989 roku. Po kapitulacji Japonii w 1945 roku pozostał cesarzem, ale narzucona krajowi pacyfistyczna konstytucja pozbawiła go statusu boskiego i określiła rolę cesarzy jako symboli narodu – przekazał „Polsat News”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę