Sławomir Peszko, Clout MMA i powiązania z czeczeńskim dyktatorem
fot. Press-service of the President of the Russian Federation / Светлана Бекетова

Nie tak dawno wielki skandal wybuchł wokół federacji High League, a teraz służby czujnym okiem patrzą w kierunku kolejnego tworu – Clout MMA, reklamowanego m.in. przez znanego polskiego piłkarza, Sławomira Peszkę. Jak donosi Salon24.pl – freak-fightową federację bierze pod lupę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przedstawiciele MSWiA oraz Ministerstwa Sportu mają spotkać się w przyszłym tygodniu, aby omówić powiązania Clout MMA z Czeczenami i czeczeńskim dyktatorem, Ramzanem Kadyrowem.

Na przełomie maja i czerwca gruchnęła wiadomość, że MSWiA zamroziło środki polskiej federacji freak-fightowej High League. Pozbawienie organizacji pieniędzy oznaczało jej koniec.

„Beneficjentami rzeczywistymi tego podmiotu są m.in. obywatele Federacji Rosyjskiej pochodzenia czeczeńskiego: Khazhbi Edelbiev i jego siostra Diana Edelbieva. Rodzina Edelbiev ma utrzymywać relacje z przywódcą Czeczenii – Ramzanem Kadyrowem, znajdującym się na listach sankcyjnych Unii Europejskiej, Ukrainy, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii i Japonii. Oddziały specjalne Ramzana Kadyrova zaangażowane są w działania wojenne Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, a rekrutacja do nich odbywać ma się m.in. za pośrednictwem klubów mieszanych sztuk walki” — przytacza uzasadnienie „Fakt”.

Czeczeni infiltrują polskie środowisko MMA? Salon24: W przyszłym tygodniu odbędą się spotkania przedstawicieli dwóch ministerstw w sprawie Clout MMA

Nie minął jednak miesiąc, a na rynku pojawił się nowy twór, który miał zastąpić High League – Clout MMA. „Nowa” federacja szturmem zaczęła rozpychać się w branży. Twarzami marki stali się influencerka Lexy Chaplin oraz były reprezentant Polski w piłce nożnej Sławomir Peszko. W galach Clout MMA mają zawalczyć m.in. Marcin Najman i były pięściarski mistrz świata Andrzej Fonfara. Jak przekazał „Fakt” – pojawiły się nawet pogłoski o walce… Piotra Żyły. Skoczek miałby zmierzyć się w oktagonie ze Sławomirem Peszką.

Nie wiadomo jednak, czy do tych walk dotrwa sama federacja. Poprzednią zajęła się już Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i niewykluczone, że Clout MMA spotka podobny los.

„Został niecały miesiąc do inauguracyjnej gali freak-fightowej Clout MMA, która powstała po zamknięciu przez MSWiA jej poprzedniczki High League. W przyszłym tygodniu w resorcie spraw wewnętrznych mają spotkać się przedstawiciele z ministerstw spraw wewnętrznych i sportu, żeby omówić ewentualne związki organizacji z Czeczenami” — przekazał portal Salon24.pl, który miał potwierdzić tę informację w dwóch źródłach.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę