Akcja „Chryja pod Radiem Maryja” została zorganizowana przez środowiska feministyczne w dniu przypadających 3 maja 73. urodzin założyciela i dyrektora toruńskiej rozgłośni ojca Tadeusza Rydzyka. Posłankę PiS Annę Sobecką na tyle zbulwersowało to wydarzenie, że skierowała w poniedziałek do Prokuratury Okręgowej w Toruniu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w czasie manifestacji przed siedzibą Radia Maryja. W ocenie parlamentarzystki, znieważono tam i zniesławiono założyciela i dyrektora stacji ojca Rydzyka.

Anna Sobecka w zawiadomieniu do prokuratury podała przykłady wznoszonych w czasie manifestacji okrzyków oraz „wykpiwania” i „parodiowania” obrzędów i symboli religijnych. Zachowania uczestników demonstracji polityk PiS uznała za „pogardę dla stanu kapłańskiego”. Posłankę oburzyły hasła wznoszone na demonstracji, w tym w szczególności: „Dla Ciebie mamona jest błogosławiona” czy „Prawo Episkopatu gorsze od szariatu”.

Manifestację 3 maja przed siedzibą Radia Maryja zainicjowały: Manifa Toruńska, Fundacja Nie Tylko Matka Polka, Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa oraz przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób. Uczestnicy zarzucali ojcu Rydzykowi, że w swojej działalności kieruje się pobudkami politycznymi i ekonomicznymi, a nie religijnymi. Osoby obecne na demonstracji wzywały założyciela Radia Maryja do rozliczenia się z przyznanych mu dotacji państwowych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę