Przy okazji tradycyjnego przemówienia do pracowników Kurii Rzymskiej i składania życzeń świątecznych papież Franciszek nawiązał do skandali, jakie w tym roku wstrząsnęły Kościołem. Ojciec święty w mocnych słowach wypowiedział się na temat molestowania seksualnego nieletnich przez księży.

– Niech będzie jasne, że w obliczu tych obrzydliwości Kościół nie będzie szczędził wysiłków, aby uczynić wszystko, co w jego mocy, by przekazać wymiarowi sprawiedliwości każdego, kto popełnił takie przestępstwa – oświadczył Franciszek i zapowiedział: – Kościół nigdy nie będzie próbował ukryć, ani bagatelizować żadnego przypadku.

Papież przyznał jednocześnie, że w przeszłości niektórzy duchowni – z powodu „beztroski, niedowierzania, braku przygotowania i doświadczenia, a także lekkomyślności” – traktowali przypadki molestowania dzieci przez kapłanów „bez należytej powagi”. – To nie może się powtórzyć. Taka jest decyzja i postanowienie całego Kościoła – zapewnił Franciszek.

Ojciec święty przypomniał również w swoim wystąpieniu, że za dwa miesiące biskupi z całego świata będą obradować nad tym, jak chronić dzieci przed pedofilią oraz jaką formację w seminariach opracować, by popełnione błędy były szansą na wykorzenienie podobnych zachowań z Kościoła i społeczeństwa.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę