Francuski dziennik „Le Figaro” poinformował, że jeden z sądów wydał wyrok w sprawie usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii. Według orzeczenia krzyż jest „ostentacyjnym symbolem religijnym i łamie zasadę świeckości państwa”.

„Le Figaro” pisze, że odsłonięty 26 października 2006 roku pomnik Jana Pawła II od początku budził kontrowersje. Zarzewiem sporu nie był sam monument, ale właśnie krzyż umieszczony nad figurą Papieża-Polaka. Skargę do trybunału administracyjnego w Rennes w tej sprawie wniosła Federacja Wolnomyślicieli. Według jej członków krzyż jest „symbolem chrześcijańskim”, a sam pomnik ze względu na rozmiary łuku „ostentacyjnym symbolem religijnym”. Ostateczną decyzję nakazującą usunięcie krzyża podjęła francuska Rada Stanu, czyli najwyższy organ francuskiego sądownictwa administracyjnego.

Władze Ploermel muszą usunąć krzyż w ciągu sześciu miesięcy. W przeciwnym razie będzie musiał zniknąć cały pomnik.

Sprawa nie jest jednak taka prosta. Patrick Le Diffon, mer Ploermel, powiedział bowiem, że w przypadku usunięcia krzyża mógłby zostać pozwany przez pochodzącego z Gruzji rosyjskiego rzeźbiarza Zuraba Ceretelego za naruszenie praw autorskich. Sam Cereteli jest przeciwny jakimkolwiek zmianom w swoim dziele.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę