nastawianie prania
fot. Pexels

Obecnie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez pralki. Prawie bez żadnego wysiłku możemy wyjąć z urządzenia pachnącą i czystą odzież. Jeśli myślisz, że w pralce można prać wyłącznie ubrania, jesteś w błędzie. Gdy dowiesz się, co jeszcze można wkładać do bębna, mocno się zdziwisz.

Co uprać w pralce oprócz ciuchów?

Z pewnością masz w mieszkaniu małe dywany. Wcale nie musisz ich prać ręcznie – pralka zrobi to za ciebie. W możesz uprać w niej zarówno dywaniki łazienkowe, jak i dywany dziecięce. Najpierw sprawdź, czy materiał może być prany w pralce. Potrzebne informacje producent ulokował na metce, więc na nią zerknij. Soda oczyszczona ma działanie odkażające i usunie wszystkie zarazki z dywanu, dodatkowo odnowi jego kolor. Dodaj opakowanie tego produktu do prania, jeśli chcesz uzyskać ten efekt.

Oprócz dywanu, do bębna możesz włożyć także obuwie. Ale nie każdy rodzaj nadaje się do mechanicznego prania. Odpowiednie będą buty materiałowe, np. trampki. Te ze skóry się nie nadają. Zanim wyczyścisz je w pralce, wyciągnij sznurówki i zapakuj obuwie do specjalnego worka. Ustaw jak najkrótszy cykl i możliwie jak najmniej obrotów.

Jakie jeszcze rzeczy można odświeżać w pralce?

Na firankach zwykle kumuluje się kurz i drobnoustroje, więc trzeba je systematycznie czyścić. Pomoże w tym pralka. Jednak warto przestrzegać dwóch zasad: pierwsza dotyczy temperatury – firany pierz w jak najniższej (30°C), a druga – wirowania. Nie powinno być ono długie i żywiołowe (wtedy na tkaninie powstaną zagniecenia). Jak tego uniknąć? Ustaw najłagodniejsze obroty i wlej do prania ocet (wystarczy pól szklanki). Dzięki temu zmiękczysz materiał, a gdy wyjmiesz go z bębna, nie pojawią się na nim zagniecenia.

Jeszcze jedną rzeczą nadającą się do mechanicznego prania są pluszaki. Tak jak na firanach, gromadzą się na nich zabrudzenia, szczególnie jeśli maluchy zabierają je na dwór. Mało tego, są siedliskiem roztoczy, które często wywołują alergie. Do prania dodaj paczkę sody oczyszczonej i pierz zabawki w niskiej temperaturze. Zanim wrzucisz je do bębna, zdejmij z nich ewentualne dodatki, np. koraliki. Jeżeli będziesz czyścić kilka/kilkanaście pluszowych maskotek, to nie zapomnij posortować ich według kolorów.

Czytaj też: Spryskaj matowe panele tym kuchennym produktem. Odzyskają blask i kolor


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę