REKLAMA

storczyk
fot. screen Youtube / Sheffield Made Plants

Storczyki to popularne rośliny doniczkowe, które cenimy za barwne kwiaty i pełne blasku liście. Niektóre okazy są tak śliczne, że można podziwiać je godzinami. W sklepach też zwracają naszą uwagę. Niestety często zdarza się, że storczyki niedługo po zakupie zaczynają gubić kwiaty. Dlaczego tak się dzieje?

REKLAMA

Od razu po przyniesieniu orchidei do domu należy postawić ją w dogodnym miejscu. Niewystarczający dostęp do światła słonecznego może sprawić, że sadzonka przestanie kwitnąć. Problemem jest też zrzucanie przez nowo zakupioną roślinę kwiatów. Z jakiego powodu tak się dzieje? Z reguły to my sami za to odpowiadamy, bo popełniliśmy gafę po przyniesieniu storczyka do mieszkania.

Dlaczego dopiero co zakupiona orchidea gubi kwiaty?

Roślina jest stosunkowo delikatna, w związku z tym po wniesieniu jej do mieszkania pąki często oblatują. Dylemat ten dotyczy głównie orchidei, która została zabezpieczona plastikową folią. Jak ustrzec przed tym roślinę?

REKLAMA

Jeżeli chcesz ulżyć roślinie i ochronić barwne kwiaty, to nie wyciągaj jej natychmiast z foli. Niech sadzonka pobędzie kilkanaście godzin w standardowym opakowaniu.

Dla niektórych osób problemem jest odpowiednie nawadnianie storczyków. W sezonie wiosenno-letnim rośliny najlepiej podlewać co 7-10 dni. Zimą natomiast podłoże wolniej schnie, więc trzeba ograniczyć nawadnianie.

REKLAMA

Nawet gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha, to warto sprawdzić ziemię w środku doniczki. Przelanie ma negatywny wpływ na orchidee. Najlepiej więc nawadniać je poprzez namaczanie. Roślinę trzeba włożyć do doniczki z wodą, ale nie byle jaką. Nie powinna być chłodna ani twarda, gdyż to właśnie ona może powodować oblatywanie kwiatów. Warto ją zawczasu przefiltrować.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA