Przed planowaniem podróży, warto wziąć pod uwagę czystość plaż. Sugeruje o tym Błękitna Flaga, czyli odznaczenie, które co roku przyznawane jest kąpieliskom, plażom i marinom na całym świecie. W Polsce w tym roku wyróżnienie dostały aż 32 miejsca. To o 10 więcej niż rok temu!

Jak informuje redakcja gazety.pl Błękitna Flaga to program, który realizowany jest pod patronatem Fundacji Edukacji Ekologicznej, która ma swoją siedzibę w Kopenhadze. Jego zadaniem jest promocja ekologii i ochrony środowiska. Aby dane miejsce otrzymało wyróżnienie, należy spełnić szereg rygorystycznych kryteriów a odznaczenie przyznawane jest każdego roku.

Co jest brane pod uwagę przy przyznawaniu certyfikatu Błękitnej Flagi? Jakość wody, dostępność, czystość i porządek na terenie kąpieliska i w okolicy, bezpieczeństwo, dostępność i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz prowadzenie działań edukacyjnych z zakresu ekologii.

W tegorocznym sezonie takie odznaczenie otrzymały aż 32 miejsca, więcej o 10 niż w poprzednim roku. Gdzie utrzymane są najwyższe standardy? Gazeta.pl informuje, że są to: Kąpielisko w Zieleniewie nad Jez. Miedwie, Kąpielisko w Stepnicy nad Zal. Szczecińskim, Kąpielisko Morskie Świnoujście – Uznam, Kąpielisko Morskie Świnoujście Warszów, Przystań Jachtowa – Basen Północny, Kąpielisko Zachód w Międzyzdrojach, Marina Wapnica Międzyzdroje, Plaża Międzywodzie, Plaża Dziwnów, Plaża Dziwnówek, Kąpielisko Pobierowo, Kąpielisko Pustkowo, Kąpielisko Trzęsacz, Kąpielisko Grzybowo, Kąpielisko Dźwirzyno, Marina Solna Kołobrzeg, Kąpielisko Kołobrzeg Zachód „Plaża TRM”, Kąpielisko Kołobrzeg Wschód „Bałtyk”, Kąpielisko Mielno 216, Kąpielisko Dąbki Zachodnie, Kąpielisko Darłówko Zachodnie, Kąpielisko Ustka Plaża Wschodnia, Kąpielisko Koliba w Sopocie, Kąpielisko Gdańsk Stogi, Kąpielisko Gdańsk Sobieszewo, Kąpielisko Gdańsk Orle, Przystań Żeglarska Tamka w Gdańsku, Marina Gdańsk, Marina Żabi Kruk w Gdański, Marina Sienna Grobla w Gdańsku, Kąpielisko Klipper Jelitkowo, Kąpielisko Gdańsk Świbno.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!