REKLAMA

Fot.Facebook.com/narodowybankpolski

– Stworzyliśmy warunki, bez których uruchomienie tarcz antyinflacyjnych byłoby niemożliwe. Ogólnie, sytuacja gospodarcza Polski jest bardzo dobra. Na świecie mówi się o cudzie gospodarczym w Polsce. Obserwowany w naszym kraju wzrost jest stabilny, zrównoważony – oświadczył Adam Glapiński w wywiadzie udzielonym najnowszej „Gazecie Polskiej”.

REKLAMA

– Jak ktoś kwestionuje cud gospodarczy w Polsce, niech pokaże drugi kraj, który ma lepsze wyniki – dodał prezes NBP. Oznajmił również, że  sytuacja gospodarcza naszego kraju jest dziś najlepsza, „jaka była od czasów rozbiorów”.

Glapiński uznał, że obecna – rekordowa w XXI wieku w Polsce – inflacja nie jest wynikiem błędnych posunięć rządu Mateusza Morawieckiego, ale „jest efektem kryzysu pandemicznego”.

REKLAMA

– Nie dało się przejść przez niego bez kosztów – zauważył. Przyznał, że obecny poziom inflacji „oczywiście może być bolesny dla części społeczeństwa”.

Zdaniem szefa banku centralnego rekordowa inflacja jest również ceną za to, jak  „w gruncie rzeczy łagodnie obszedł się z nami kryzys i – co nawet ważniejsze – jak szybko się z niego wydźwignęliśmy, przywracając bardzo dobrą sytuację na rynku pracy”.

REKLAMA

REKLAMA