Tradycyjny krupnik gotuje się na mięsie. Jednak jego wybór nie jest wcale oczywisty i wszystko zależy od tego, jaką zupę chcemy uzyskać. Z problemem dotyczącym doboru odpowiedniego rodzaju mięsa na krupnik zmagają się najczęściej początkujący kucharze. Dlatego dziś postanowiliśmy zająć się tym dylematem i rozwiązać go raz na zawsze.
Mięso na krupnik – jakie wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najpierw musimy zastanowić się nad rezultatem, jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli zupa ma być gęsta i zawiesista, powinna być gotowana na mięsie wieprzowym.
W kuchni staropolskiej chętnie wzbogacano bulion o kaczkę i gęsinę, które podkreślały smak i barwę zupy, jednocześnie nie nadawały jej ciężkości. Niestety dostęp do nich jest bardzo ograniczony, więc do lekkiej potrawy można użyć indyka lub kurczaka. Niezależnie od wyboru, do każdego garnka z krupnikiem należy wrzucić golonki, kurze łapki i kurze skrzydełka. Mają dużą zawartość kolagenu, dzięki czemu danie wyjdzie mocno kleiste i gęste.
Warzywa w zupie
Oprócz mięsa i kaszy krupnik wypełniony jest przeróżnymi warzywami. Nie może w nim zabraknąć tartej bądź cienko pokrojonej marchewki. Ale nie można z nią przesadzić, bo zupa może stać się zbyt słodka. Dużo wnosi do potrawy również cebula, którą trzeba wcześniej dobrze opalić. Jej zwęglona powierzchnia podkoloryzuje wywar i korzystnie wpłynie na siłę smaku. Ostrości i korzennych nut nada krupnikowi drobno starty korzeń pietruszki. Przed podaniem należy obowiązkowo posypać zupę świeżo posiekaną natką pietruszki, która uwypukli smak i nada świeżości całemu daniu.