Groźna substancja w zabawkach z Chin!

REKLAMA

Chińskie zabawki znalazły się pod lupą Inspekcji Handlowej. Inspekcja sprawdza, czy sprzedawane zabawki spełniają normy i są bezpieczne dla dzieci. Zazwyczaj w zabawkach sprowadzanych z Chin zauważa się przekroczone dopuszczalne stężenie ftalanów.

W pierwszym i trzecim kwartale 2020 roku poprowadzono kontrole, podczas których inspekcja sprawdziła 204 zabawki. Z 204 aż 67 zabawek zakwestionowano. Okazuje się, że najwięcej objętych kontrolą zabawek pochodziło z Chin. I z tamtą również najwięcej tych, zakwestionowanych – bo aż 57.

REKLAMA

Najczęściej wykrywano w nich ftalany, czyli związki chemiczne, które stosowane są powszechnie w produktach codziennego użytku. Występują np. w żywicach, są bazą dla lakierów i farb. Jednak niektóre z nich mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, a już szczególnie na zdrowie dzieci.

Przekroczenie dopuszczalnego stężenia ftalanów stwierdzono podczas badań laboratoryjnych, aż w 36 zabawkach, co stanowi 23 proc. Najczęściej badano lalki i właśnie w tej grupie zabawek stwierdzono najwięcej nieprawidłowości. Groźna substancja najczęściej znajdywała się w ich miękkich częściach np. głowach czy kończynach.

Udostępnij: