REKLAMA

grudnik, szlumbergera, kaktus Bożego Narodzenia
fot. screen Youtube / Vườn & Nhà

Grudnik to roślina, która wielu ludziom kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Jeśli masz go w domu albo zdecydujesz się na zakup i będziesz o niego właściwie dbać, to może dekorować twój parapet przez lata. Jak to urzeczywistnić? Sprawdź!

REKLAMA

Istnieje kilka reguł dotyczących odpowiedniej uprawy szlumbergery. Poradzi sobie z nimi nawet ogrodnik amator. Roślina preferuje stanowiska jasne, ale nie za bardzo słoneczne. Wysokie temperatury też jej nie służą – wystarczy najwyżej 20°C.

Grudnikowi trzeba zapewnić 2 fazy spoczynku – w lutym/marcu, a także w sierpniu/wrześniu/październiku. O ile w drugim cyklu nie ulokujesz sadzonki w zimnym miejscu, o najwyżej 10°C, to nie masz co liczyć na kwitnięcie. Kluczowe jest także, aby raz ustawionego grudnika nie przenosić gdzieś indziej, bo roślina nienawidzi zmiany miejsca. Wtedy należy zapewnić jej co najmniej 10 h ciemności na dobę i zdecydowanie ograniczyć nawadnianie.

REKLAMA

Jeżeli przez cały rok miałeś na uwadze powyższe zasady, to w grudniu kaktus na pewno ci to wynagrodzi i pięknie zakwitnie.

Podlewanie grudnika. Co sprawdzi się najlepiej?

Zachowaj skórkę z 1-2 bananów i włóż ją do słoika o pojemności 1 litra, a potem naczynie zalej ciepłą wodą i zakręć. Odłóż mieszankę w miejsce osłonięte przed światłem na 24 h. Później odlej płyn i rozcieńcz go wodą (proporcje 1:1). Specyfik odstaw na 2 dni i gotowe. Możesz podlać nim grudnika raz na 2-3 tygodnie.

REKLAMA

Kwitnący grudnik wygląda imponująco

Gdy na roślinie zauważysz pąki i zacznie ona kwitnąć, to wcale nie oznacza, że nie należy zadowolić się osiągniętymi sukcesami. Sadzonkę będziesz musiał wtedy częściej nawadniać i zraszać. Optymalna temperatura otoczenia powinna oscylować w granicach od 10°C do 14°C. Kwitnąca szlumbergera prezentuje się naprawdę elegancko. Niestety pojedynczy kwiat kończy swój żywot już po 10 dniach. Ale sadzonka zawiązuje kwiatostany przez co najmniej miesiąc, kreując śliczną dekorację świąteczną.

Czytaj też: Wrzuciłam do doniczki 1 produkt. Storczyk od razu zaczął kwitnąć


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA