REKLAMA

grudnik
fot. screen Youtube / ЧУДЕСНАЯ НЕДЕЛЬКА

Grudnik, zwany również kaktusem bożonarodzeniowym, zygokaktusem bądź zlumbergerą to niezwykła roślina, która kwitnie nawet w porze zimowej. Niestety czasami nie zawiązuje nowych pąków i marnieje w oczach. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

REKLAMA

Grudnik kwitnie 2 razy w ciągu roku. Uprawa tego okazu z reguły nie sprawia żadnych trudności, więc podoła jej nawet ogrodnik amator. Jednak może się zdarzyć, że roślina rozpocznie strajk. Gdy przestaje kwitnąć, a pąki zatrzymają się w rozwoju i zaczną oblatywać, to ewidentny znak, że coś niedobrego dzieje się z sadzonką i musisz działać, by ją odratować. Znamy skuteczną metodę, która przywróci ją do życia. Tym samym kwiaty pojawią się na roślinie jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Jak wygląda pielęgnacja zygokaktusa?

Rośliny kaktusowatej nie należy często i hojnie podlewać, bo to może na nią źle wpłynąć. Jak często ją nawadniać? W fazie kwitnienia najlepiej raz na tydzień odrobiną wody, a w inne miesiące, wystarczy raz na 2 tygodnie. Jeśli liście rośliny są jasne i pomarszczone, to znaczy, że kwiat domaga się wody.

REKLAMA

Grudnik preferuje wilgotne środowisko, więc dobrym pomysłem jest umieszczenie w jego pobliżu nawilżacza lub sporadyczne zraszanie jego liści wodą (przegotowaną, odstaną). Kluczowa jest również ziemia, na której rośnie zlumbergera. Powinna być lekka i luźna, najlepiej z domieszką keramzytu bądź żwirku. Ponadto warto zmniejszyć temperaturę grzejników, a zygokaktus wynagrodzi to ślicznymi kwiatami.

Okaz naturalnie rośnie na półkuli południowej, gdzie zakwita jedynie wiosną (tam dzień trwa mniej więcej tyle samo godzin co noc). Nie wszyscy wiedzą, ale grudnik ma swój cykl dobowy. Światło ze sztucznych źródeł (tj. lampy) nie działa na niego dobrze. W efekcie pąki nie mają chęci się rozwijać. Jak temu zaradzić? Po prostu wieczorem przestaw doniczkę w zimne i ciemne miejsce, w którym temperatura wynosi ok. 15°C. W ten sposób sadzonka przejdzie z powrotem na swój „cykl”, co przełoży się na jej stylistykę. Zazwyczaj już kilku tygodniach obsypuje się nowych kwiatostanami.

REKLAMA

Czytaj też: Wrzuciłam do doniczki 1 produkt. Storczyk od razu zaczął kwitnąć


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA