– To już jest za późno, panie Kaczyński, bo Polacy już was poznali, zobaczyli, jacy jesteście naprawdę i naprawdę musicie to wiedzieć: przegracie kolejne wybory – powiedział lider PO Grzegorz Schetyna podczas wspólnej mazowieckiej konwencji opozycji, na której zostało ogłoszone powstanie koalicji o nazwie: Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

Partie Schetyny i Lubnauer wspólnie wystartują w wyborach samorządowych do sejmików województw. Porozumienie to dotyczy całej Polski, wszystkich okręgów wyborczych.

– Dziś możemy powiedzieć: jesteśmy zjednoczeni, tworzymy tutaj wspólnotę. To nie jest formalne zjednoczenie, to jest zjednoczenie programowe, to jest pomysł na wspólnotę naszych działań, aktywności, na to, byśmy mogli dać Polakom nadzieję. Wydaje mi się, że to nas połączyło; dziesiątki spotkań i rozmów znalazły dziś tu, na Mazowszu, dobry finał – oświadczył lider Platformy.

W ocenie Grzegorza Schetyny, połączone siły PO i Nowoczesnej mają szanse na wyborcze zwycięstwo i pokonanie PiS. Według przewodniczącego Platformy, zbliżające się wybory samorządowe będą symbolem tak jak te z 1990 roku. – Dzisiaj wyzwanie dla nas będzie dużo poważniejsze, jeszcze bardziej poważne, my musimy Polsce przywrócić wolność i suwerenność. Dzisiaj musimy powiedzieć: pokonamy PiS, pogonimy PiS i dzisiaj to mówimy – zaznaczył polityk.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, w ocenie Schetyny, nie lubi niezależności i samorządu. – Samorządy są wrogiem właśnie przez swoją niezależność. Więc dzisiaj mówimy: Prezesie Kaczyński, samorządy to nie CBOS, im nic nie można kazać, je trzeba po prostu szanować – podkreślił przewodniczący PO.

Na wspólnej konwencji Platformy i Nowoczesnej nie zabrakło odniesień do sytuacji na Węgrzech, gdzie w kwietniu skłócona i słaba opozycja, została po raz trzeci pokonana przez rządzący Fides premiera Viktora Orbana.

– Chcę, by to bardzo wyraźnie wybrzmiało tutaj na naszym spotkaniu: nie popełnimy błędów węgierskiej opozycji, będziemy szukać wspólnoty, będziemy rozmawiać, będziemy tworzyć relacje z innymi środowiskami i też z innymi wolnościowymi prodemokratycznymi partiami politycznymi. Zrobimy wszystko, żeby dać Polakom wybór, żeby dać Polakom alternatywę dla złych rządów PiS, bo tylko wtedy te wybory wygramy – zapowiedział Schetyna.

Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska ma duże szanse, by wygrać bój o samorządy. Jak poinformował na swoim profilu na Twitterze socjolog i specjalista od badania opinii publicznej Marcin Palade, w ciągu czterech miesięcy na sejmikowej mapie politycznej doszło do sporych zmian na korzyść opozycji. W szczycie popularności PiS, czyli w styczniu 2018 roku, koalicje wokół tej formacji dawały większość w dziesięciu sejmikach, w kwietniu – już tylko w pięciu.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!