Grzesiowski: Należy unikać spotkań z najbliższymi, także w Wielkanoc

– W Polsce rozwija się trzecia fala epidemii koronawirusa, są wzrosty zakażeń, co oznacza, że należy unikać spotkań z najbliższymi, także w okresie świąt wielkanocnych – powiedział w środę ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski.

   

– Musimy być w tej chwili szczególnie ostrożni, a święta dosłownie za trzy tygodnie, więc nie sądzę, abyśmy nagle w ciągu tych trzech tygodni doznali jakiejś poprawy. Przeciwnie, raczej wygląda na to, że ta fala się rozkręca i będziemy mieli tych zachorowań znacznie więcej – ocenił wirusolog.

Lekarz dodał, że jeżeli już musi dojść do rodzinnych spotkań podczas świąt, to powinno się je organizować w bezpieczny sposób, najlepiej na świeżym powietrzu.

   

– Dopóki wirus mutuje, zmienia się i zagraża ucieczką naszej odporności, to zawsze jest pewien niepokój, czy mimo szczepienia czy przechorowania nie będziemy ponownie chorować – ostrzegł Grzesiowski.

Specjalista zwrócił również uwagę na rolę szczepień i na przykład Izraela, który pokazuje, że po zaszczepieniu 80 proc. populacji śmiertelność z powodu koronawirusa spadła o 98 proc. – Również liczba hospitalizacji redukuje się w grupie zaszczepionej prawie do zera – dodał Grzesiowski.

   
     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News