Grzybica paznokci może pojawić się u każdego, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Powoduje ona duży dyskomfort, nie tylko estetyczny, ale również psychiczny. Może ona towarzyszyć przewlekłym chorobom ogólnoustrojowym, które zwiększają ryzyko jej rozwoju. 

Grzybica paznokci u rąk i stóp jest problemem bardzo powszechnym i dotyka 42% ludzi. Powstaje przeważnie na skutek już wcześniej przebytej grzybicy stóp lub niehigieniczny styl życia. Można się nią też zarazić w saunie lub na basenie. Tę dolegliwość powodują aż trzy rodzaje grzybów. Dwa z nich są najbardziej aktywne. Są to dermatofity oraz grzyby drożdżaki (Candida albicans). Zarodki grzybów mogą wnikać w płytkę paznokciową na wiele sposobów. Grzybica może objąć tylko jeden paznokieć lub rozprzestrzenić się na pozostałe.

Osoby, które mają choroby ogólnoustrojowe, zaburzenia hormonalne, przechodzą chemioterapię, antybiotykoterapię lub leczą się sterydami są objęte dużym ryzykiem rozwoju grzybicy paznokci.

Oto lista chorób, które mogą powodować rozwój grzybicy paznokci u stóp i rąk!

– cukrzyca, otyłość

– anemia

– łuszczyca

 – łupież czerwony mieszkowy

 – łysienie plackowate

 – liszaj płaski.

Objawy grzybicy paznokci:

– początkowo na paznokciu pojawiają się przebarwienia w kolorze białym, który przechodzi w żółty, a następnie staje się brązowy

– płytka łuszczy się i rozwarstwia, staje się coraz grubsza

 – paznokieć jest kruchy i łamliwy

– nieprzyjemny zapach spowodowany złogami grzybów pod paznokciem

– onycholiza (przy zaawansowanej grzybicy) czyli odklejanie się łożyska od płytki paznokciowej powodując nawet jej całkowite odpadnięcie

Jeśli zauważysz te objawy, od razu umów się na wizytę do podologa lub dermatologa. Leczenie jej wymaga dużej cierpliwości, ponieważ jest ono długotrwałe, dlatego warto podjąć jak najszybciej pierwsze kroki jak tylko zauważalne są pierwsze zmiany w wyglądzie płytki paznokciowej.

Warto także sięgnąć profilaktycznie po naturalne produkty, takie jak olej lub napar z czarnuszki siewnej. Ma on niezwykłe właściwości odżywcze wpływające na skórę, włosy i paznokcie, ale ma również działanie przeciwgrzybicze i może pomóc w szybszej regeneracji paznokcia.

→ Tutaj kupisz produkty z czarnuszki siewnej!

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę