fot. Vyacheslav Argenberg | CC-BY-4.0

Mieszkanka Chersonia rozwiewa wątpliwości, co do tego, czy nowoczesność zmieniła oblicze wojny. W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN, dziewczyna opowiada, jak bestialsko rosyjscy żołnierze obchodzą się z ludnością cywilną na zajętych przez nich terenach. Jej świadectwo stawia olbrzymi znak zapytania w kwestii, czy „smutni” i „rozbici” rosyjscy jeńcy, którzy dzwonią do swoich mam, rzeczywiście są tacy „biedni”.

„W ciągu dnia jest tutaj całkiem cicho, ale ludzie wychodzą z domów, aby szukać żywności i leków, ponieważ nasz mer wciąż nie ma możliwości dostarczenia ich tutaj, do Chersonia” – skomentowała mieszkanka Chersonia Switłana Zorina.

Gwałcą a potem zabijają. Prawdziwy obraz poborowych nastolatków

Rozmówczyni CNN wspomina o tym, że okupant rozzuchwalił się na zajętych terenach. Na podbitych przez rosyjskie wojsko terenach nie istnieje coś takiego, jak „Konwencja Genewska”.

„Nasz opór to w tym momencie polega na pozostawaniu w domach i trosce o siebie samych, bo jesteśmy przestraszeni. Oni (Rosjanie) zaczęli już gwałcić nasze kobiety. Dowiedziałam się od osoby, którą znam osobiście, że siedemnastoletnia dziewczyna została zgwałcona, a następnie zabita, więc jesteśmy przerażeni, ale nie poddamy się” – przekazała Zorina, odpowiadając na pytanie prezentera CNN o to, jak aktualnie wygląda opór ukraińskich cywilów wobec rosyjskich żołnierzy.

Zorina dodaje, że Rosjanie zniszczyli jedyne centrum handlowe w Chersoniu. W gruzach są także niektóre bloki mieszkalne, domy i budynki administracji publicznej.

„Dzisiaj bałam się opuścić swoje mieszkanie. Miałam potrzebę wyjść na zewnątrz, ale nie mogłam, bo byłam przerażona” – opowiedziała Ukrainka.

W Chersoniu już funkcjonuje nowa „normalność”. Nasiliła się rosyjska propaganda

„Zajęli wieżę telewizyjną i pokazują wystąpienia naszych polityków i prezydenta, przetłumaczone na rosyjski, które są fałszywymi informacjami – powiedziała mieszkanka okupowanego miasta.

Ukraińskie media poinformowały o 11 przypadkach gwałtów na ukraińskich kobietach z Chersonia, dokonanych przez rosyjskich żołnierzy. Co jeszcze bardziej szokujące – moskale pozbywają się świadków. Spośród tych 11 kobiet, 6 zostało zamordowanych zaraz po akcie. Ukraińskie media powołują się w tej kwestii na anonimowego lekarza jednej z klinik, który przekazał, że gwałty przeżyło 5 kobiet.

Pojawiają się komunikaty, aby kobiety nie wychodziły z ukrycia.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę