Haniebny atak Białorusi wobec Polski. Łukaszenka jest bezwstydny

łukaszenka
fot. Twitter

Intencje watażki z Mińska – Aleksandra Łukaszenki – pozostają zagadką. Z jednej strony „podarowuje” Polakom wizy i oferuje obywatelstwo, a z drugiej pozwala na tak haniebną profanacje polskiego dziedzictwa. Na Białorusi został zdemolowany polski cmentarz, na którym spoczywają żołnierze Armii Krajowej.

REKLAMA

O bulwersującym świętokradztwie poinformował Tadeusz Giczan. Białoruski dziennikarz podał, że władze jego kraju poleciły „demontaż” cmentarza we wsi Surkonty w rejonie werenowskim. To największy polski cmentarz, na którym spoczywają żołnierze AK.

„Mieszkańcy wsi Surkonty twierdzą, że (…) rozpoczęto rozbiórkę grobów żołnierzy AK. Jeśli się to potwierdzi, będzie to największy do tej pory polski cmentarz wojskowy zniszczony przez Białoruś” – pisał Tadeusz Giczan na Twitterze.

Informacje nie zostały wcześniej potwierdzone przez nikogo innego, dlatego portal „o2” zwrócił się z zapytaniem o wiarygodność podawanych przez Giczana informacji do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Niestety, choć odpowiedź MSZ nie wybrzmiała twierdząco, to ministerstwo przyznało, że obserwuje sprawę i jest zbulwersowane postępowaniem Łukaszenki wobec polskich cmentarzy. Natomiast informacje o tym konkretnym cmentarzy są obecnie weryfikowane.

Trwa likwidacja cmentarzy polskich bohaterów na Białorusi. MSZ: To działanie przygotowane przez władze

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych weryfikuje informacje dot. rozbiórki grobów żołnierzy AK we wsi Surokonty na Białorusi. Strona polska jest głęboko oburzona systematycznymi aktami bezczeszczenia miejsc pochówku polskich żołnierzy na Białorusi. Z całą mocą potępiamy przyzwolenie władz białoruskich na haniebne praktyki wymierzone w dziedzictwo mniejszości narodowych na Białorusi” – brzmi odpowiedź MSZ na zapytanie portalu „o2”. Dodano także, że ministerstwo podejrzewa, iż tego typu działania zostały nie tylko zainspirowane, ale także przygotowane przez władze białoruskie.

REKLAMA

Resort spraw zagranicznych – przy okazji – zwrócił się z apelem do strony białoruskiej o poszanowanie polskich miejsc pochówku.

„Polska stanowczo domaga się poszanowania miejsc pochówku i pamięci osób zmarłych. Kwestia ta, zgodnie z międzynarodowymi standardami, powinna zostać całkowicie wyłączona z bieżących sporów politycznych. Apelujemy do władz białoruskich o natychmiastowe zaprzestanie aktów wandalizmu polskich miejsc pochówku i pamięci na Białorusi” – informuje MSZ.