Ile kosztuje Polskę pomoc dla Ukrainy? Podano dokładne wyliczenia
fot. Pakkin Leung
| Creative Commons Attribution 4.0

Obliczono, jaka jest łączna wartość pomocy, udzielonej przez polskie państwo i Polaków dla Ukrainy. Według tych wyliczeń lwią część środków stanowi pomoc humanitarna, która została przesłana na Ukrainę oraz utrzymanie uchodźców na terenie naszego kraju. Jedynie ok. jedna czwarta to pomoc militarna. Część kosztów, poniesionych przez Polskę, pokryły fundusze unijne. Łączna wartość pomocy dla Ukrainy została oszacowana na 40 mld złotych.

W porównaniu z kryzysem uchodźczym z 2015 roku, który przeżywało całe południe Europy, masowy napływ Ukraińców, uciekających przed wojną, przebiegł zaskakująco płynnie. Zwłaszcza, że w 2015 roku dotarło do Europy z Bliskiego Wschodu ok. milion uchodźców (według danych UNHCR oraz Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM)), a w 2022 roku do samej tylko Polski przyjechało z Ukrainy 4,5 mln osób. Oficjalne rządowe wyliczenia wskazują jednak, że lwia część uchodźców ukraińskich wróciła do ojczyzny. Na ten moment w Polsce pozostaje ok. 1,5 mln osób, które przekroczyły granicę po 24 lutego 2022 roku.

Prywatna inicjatywa Polaków w pomocy uchodźcom z Ukrainy warta miliardy złotych. Rząd dołożył świadczenia socjalne

Uporanie się z tak wielkim exodusem populacji z ogarniętej wojną Ukrainy wzięli na siebie w dużej mierze sami Polacy – z inicjatywy prywatnej, kwaterując uchodźców we własnych domach. Obok tej pomocy – która wydaje się najbardziej istotna, jak również najbardziej kosztowna – część obciążenia wzięły na siebie władze centralne oraz samorządy. Dla rodzin, które przyjęły uchodźców pod swój dach, rząd wygospodarował tymczasowy dodatek w wysokości 40 zł dziennie na jednego uchodźcę – na wyżywienie i zakwaterowanie. Rząd wypłaca także szereg innych świadczeń, z których część wynika z ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

„Fakt” wymienia wszystkie świadczenia, o które mogą ubiegać się Ukraińcy. Są to: 500 plus, 300 zł wyprawki szkolnej, 300 zł „na start”, dopłaty do żłobka w wysokości 400 zł,12 tys. w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, becikowe (1 tys. zł na dziecko), dodatki mieszkaniowe, zasiłki rodzinne, świadczenia pielęgnacyjne, zasiłki opiekuńcze, zapewniona opieka zdrowotna.

Jaki jest łączyny koszt pomocy dla Ukrainy i uchodźców, poniesiony przez Polskę?  

Sumę polskiej pomocy dla Ukrainy ujawnił Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego zdaniem to ok. 35-40 mld złotych. Ok. jedna czwarta z tej kwoty (ok. 10 mld złotych) to wartość samej pomocy militarnej. Z budżetu państwa na utrzymanie uchodźców w Polsce wydano 6 mld złotych. Zasiłki i świadczenia rodzinne wypłacane uchodźcom – według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – pochłonęły w ub. r. 2,6 mld złotych. Do tej pomocy dorzuciła się również Komisja Europejska (900 mln złotych).

Pomoc samorządów oraz organizacji pozarządowych oszacowano na 10 mld złotych. Kolejne 10 mld złotych to wartość pomocy udzielonej prywatnie przez Polaków.

Jak podaje „Fakt” – wsparcie dla uchodźców na razie się nie skończy, jednak zmiany w przepisach, które wejdą w życie z dniem 1 marca, będą wymagały od nich dokładania się do zakwaterowania i wyżywienia.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę