Ile Polacy przeznaczają pieniędzy na książki?

REKLAMA

W porównaniu do zeszłego roku, można wyciągnąć wnioski, że Polacy więcej czytają! Dokonując analizy płatności kartami, wydajemy na książki i gazety o 14,2 proc. więcej niż przed rokiem. Tak wynika z analizy banku Santander.

Najwięcej na książki i prasę wydają mieszkańcy województwa lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego. Porównując zakupy czytelnicze opłacane kartą rdr. w lipcu 2020 mieszkańcy woj. świętokrzyskiego przeznaczali na nie więcej o 17 proc., mieszkańcy lubelskiego o 16 proc., a podlaskiego o 12 proc.

REKLAMA

Jak informuje redakcja filarybiznesu.pl od początku roku aż do wybuchu pandemii, klienci banku Santander przeznaczali na zakup książek i prasy ponad 4 mln zł tygodniowo, czyli o ok. 1 mln zł więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Natomiast w związku z sytuacją wywołaną przez koronawirusa, mocno ograniczyli oni wydatki również na książki i prasę – w ujęciu tygodniowym spadły do poziomów z roku 2017, tj. ok. 1 mln zł.

Biblioteka Narodowa w raporcie poinformowała, że w 2019 r. 6 proc. Polaków sięgnęło po e-booki, a 3 proc. słuchało audiobooków. W 2020 r. najprawdopodobniej trendy ulegną zmianie. Empik poinformował, że przez pandemię użytkownicy przeczytali ponad 50 milionów e-stron i odsłuchali ponad 7 milionów godzin audiobooków.

Udostępnij: