Jak leczyć lżejszy przebieg COVID-19?

REKLAMA

Wiele osób przechodzi zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Czasem objawy są na tyle słabe, że pozwalają pozostać w domu i leczyć się we własnym zakresie. Na co powinni zwrócić uwagę pacjenci, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem? Należy do minimum ograniczyć aktywność, odpoczywać i nawadniać organizm.

Dr Joanna Jursa-Kulesza, wirusolog wyjaśniła, że jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na pozytywny przebieg leczenia jest spokój pacjenta. Jej zdaniem wpływ na przebieg COVID-19 mają m.in. kwestie psychiczne. Bez wyjątku powinny być stosowane zalecenia rządowe i WHO.

Jak informuje redakcja ZET, wirus w ciężkim przebiegu choroby, powoduje wykrzepianie śródbłonkowe, które jest efektem obronnej reakcji organizmu, a więc wytwarzania różnego rodzaju cytokin, co w konsekwencji prowadzi do tzw. „burzy cytokinowej”. Wówczas pacjenci przechodzą ciężkie zapalenia płuc, wynikające z, można powiedzieć, uruchomienia własnych mechanizmów odpornościowych.

REKLAMA

Nie zawsze zakażenie kończy się tragicznie. Wiele osób przechodzi jej w sposób łagodny. Co wtedy należy zrobić? W przypadku lekkiego przebiegu choroby powinniśmy zachowywać się podobnie, jak w czasie zwykłego przeziębienia. Ograniczajmy wszelkie aktywności do niezbędnego minimum, czyli po prostu odpoczywamy, najlepiej w pozycji lekko uniesionej. Nawadniajmy dobrze organizm, bo to pomaga w wyrzuceniu wszelkich toksyn.

Jeśli wystąpią niepokojące objawy, na przykład gdy gorączka nie ustępuje powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Przy zapaleniu płuc należy już wspomagać się tlenem, a to wiąże się z hospitalizacją.