biedronka azjatycka
fot. Pixabay

Biedronki azjatyckie potrafią spustoszyć wiele upraw i spowodować prawdziwą ofensywę na nasze domy, a ponadto gryzą ludzi i zwierzęta. W związku z tym te małe stworzenia są bardzo dokuczliwymi nieprzyjaciółmi. Poznaj niezawodne metody na wypędzenie owadów z domu i ogrodu.

Czy biedronki azjatyckie są niebezpieczne?

Biedronki azjatyckie w porównaniu z siedmiokropkami mają nierównomiernie ułożone plamki i mogą mieć różne barwy – czerwoną, żółtą, pomarańczową i czarną. Są groźne, bo powodują spustoszenie w świecie roślinnym i zwierzęcym, a także w naszych mieszkaniach. Do tego zagrażają pozostałym owadom. Rujnują także sady. Obgryzają owoce, by dostać się do ich soku, a szczególnie warto chronić przed nimi plantacje winorośli. Mogą nawet pogryźć człowieka, a ich atak może skończyć się silną reakcją alergiczną: świądem, opuchlizną czy pokrzywką. Wielokrotnie zostawiają też na ścianach, futrynach i meblach specyficzne żółtawe kropki, których nie sposób się pozbyć.

Walka z biedronkami azjatyckimi w domu

Aby zabezpieczyć się przed inwazją biedronek azjatyckich w domu warto zamontować moskitiery na drzwiach i oknach. Można też rozważyć zakup specjalistycznych lamp owadobójczych. Warto dodać, że owady nie znoszą niektórych zapachów, więc można odstraszyć je właśnie poprzez zastosowanie tych konkretnych. Pomoże olejek eteryczny o zapachu kamforowym, mentolowym lub cytrusowym. Zwyczajnie skrop nim framugi drzwi i okien. Dobrym pomysłem jest także rozwieszenie np. w oknach saszetek zapachowych wypchanych liściem laurowym lub goździkami. Biedronki azjatyckie będą omijać szerokim łukiem miejsca, gdzie unosi się woń domowych środków chemicznych, np. mydła.

Jak odstraszyć biedronki azjatyckie z ogródka?

W tej sytuacji nie ma zbyt wielu naturalnych metod na wypędzenie owadów. Ale jedną z najskuteczniejszych jest posadzenie chryzantem. Kwiaty te wydzielają aromat, którego nie znoszą biedronki, więc będą się trzymały od nich z daleka. Rośliny kwitną jesienią, a więc w okresie, gdy osobników jest najwięcej i kiedy entuzjastycznie zakradają się do mieszkań. W związku z tym warto posadzić chryzantemy nieopodal drzwi i okien.

Czytaj też: Powieś ten gadżet na balkonie. Gołębie wyniosą się na dobre


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę