gołębie
fot. Pixabay

Problem z gołębiami mają przeważnie posiadacze balkonów. Ptaki zazwyczaj tam przesiadują i zostawiają swoje odchody, co wygląda wręcz paskudnie. Potrafią też niszczyć rynny, dachy i ogrody. Najczęściej pozostawiają trudne do usunięcia nieczystości na parapetach. Sprawdź, jak poradzić sobie z gołębiami.

Wiosną gołębie wypatrują miejsc do zbudowania gniazd. Gdy spodoba im się jakaś konkretna lokalizacja, to będą ją stale odwiedzać. Warto wiedzieć, że w odchodach gołębi znajdują się wirusy chorób zakaźnych, które mogą stanowić dla nas zagrożenie.

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Weź pod lupę zapach

Ptaki nie znoszą niektórych zapachów. W związku z tym zadbaj o to, aby na Twoim balkonie pojawiły się:

Odświeżacze powietrza do samochodu
Kupisz je bez problemu. Nadają się nie tylko do auta, ale i do odstraszenia gołębi. Powieś kilka takich gadżetów na balustradzie i to wszystko.

Kolejnym skutecznym środkiem jest naftalina. Poza tym, że świetnie działa na mole to poradzi sobie też z gołębiami. Wystarczy, że umieścisz ją na balkonie.

Możesz również użyć eterycznego olejku eukaliptusowego. Jego aromat odstraszy ptaki. Możesz czasami skropić nim balkon i używać odrobiny do mycia posadzki na balkonie czy też parapetów.

Warto też sięgnąć po ocet. Ptaki nie cierpią jego woni, więc potraktuj nim parapety i balustradę. Innym owocnym i bezpiecznym dla ekosystemu sposobem, który odpędzi gołębie i zapewni pokarm owadom, jest zasadzenie lub porozrzucanie na balkonie suszonych ziół i przypraw np. mięty pieprzowej, papryczki chili czy lawendy.

Pozostałe metody na odstraszenie gołębi z balkonu

Ptaki te nie lubią także przedmiotów lub miejsc, będących w ruchu, z tej przyczyny można przyczepić do barierki balkonu np. m.in. niewielkie wiatraczki, stare płyty CD, napompowane balony czy barwne reklamówki. Namolne gołębie odfruną, a Twój balkon będzie wyglądał wyjątkowo i przykuje wzrok sąsiadów i wielu innych osób.

Coraz większą popularnością cieszą się imitacje ptaków, które są dostępne w niektórych sklepach. Przykleja się je na okno albo umieszcza na balkonie. Aczkolwiek gołębie po jakimś czasie odkryją, że to przekręt.

Zobacz też: Stwórz naturalną barierę w domu i ogrodzie. Mrówki już nie wrócą


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!