W środę Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie ACTA 2, mimo że w pierwszym głosowaniu, które odbyło się 5 lipca, nie uzyskała ona większości. Poparli ją europosłowie Platformy Obywatelskiej, zdaniem których nowe regulacje uporządkują problem praw autorskich w sieci i ochronią polskich artystów. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości opowiedzieli się za odrzuceniem dyrektywy, przychylając się do opinii, że ograniczy ona wolność w internecie.

ACTA 2, czyli przepisy regulujące zasady funkcjonowanie jednolitego rynku cyfrowego, od początku budziły duże kontrowersje wśród części internautów, uważających, że uregulowania doprowadzą do wprowadzenia cenzury. Zgodnie bowiem z nowymi przepisami wydawcy będą mogli żądać od dużych serwisów internetowych, takich jak na przykład Facebook czy Google, wynagrodzenia za publikowanie ich linków na swoich platformach. W przypadku odmowy uiszczenia opłaty w wyszukiwarce pojawi się tylko goły adres URL bez zdjęcia oraz tytułu (tzw. snippet, czyli ramka społecznościowa widoczna m.in. w serwisie Facebook). Do takiej sytuacji doszło już w Hiszpanii. W efekcie Google News – agregator treści – całkowicie zamknęło swój tamtejszy oddział.

Redaktor naczelny tygodnika „Sieci” oraz serwisu wPolityce.pl Michał Karnowski opublikował na Twitterze screen wyglądu linku, który będzie najprawdopodobniej obowiązywał po wejściu ACTA 2 w życie. „Jak posłowie PO mogli za tym podnieść ręce?”, pyta Karnowski na portalu.

Uruchomienie ACTA 2 będzie miało konsekwencje dla takich serwisów jak Wykop.pl, który również będzie musiał płacić wydawcom za linkowanie ich treści, mimo że generuje im ruch na stronie. By unaocznić wagę problemu, jeden z jego użytkowników opublikował screen pokazujący, jak może wyglądać wyszukiwarka Google po wejściu w życie dyrektywy.

 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę