Jak pozbyć się plamy z czerwonego wina z obrusu?

plamy z czerwonego wina

Świata coraz bliżej, a na białym obrusie pojawiła się plama z rozlanego wina? Nie ma powodów do niepokoju – plamy z czerwonego wina można usunąć w prosty sposób, zwłaszcza jeśli działasz od razu. Oto niektóre ze znanych sposobów usuwania plam z popularnego trunku, jakim jest wino:

REKLAMA

Jak pozbyć się plamy z czerwonego wina?

Sposób z solą

Jak poplamisz dywan czerwonym winem, to natychmiast zetrzyj jego nadmiar ręcznikiem papierowym lub papierem toaletowym. Od razu po tym zasyp całą plamę dużą ilością soli. Gdy sól wsiąknie w mokrą plamę po winie, poczekaj aż wyschnie. Wysychająca sól powinna wchłonąć czerwoną ciecz. Następnie pozbądź się soli odkurzaczem oraz przepierz miejsce po plamie. Możesz przy okazji wyprać cały dywan.

Trik z octem

To znany sposób od pokoleń. Polej na plamę z wina biały ocet, a następnie wylej na nią płyn do mycia naczyń i zapierz całość w gorącej wodzie. Ocet neutralizuje fioletowe i czerwone pigmenty, dlatego plama powinna szybko zniknąć.

REKLAMA

Sztuczka z wrzącą wodą

Wlej wodę do czajnika i zagotuj. Do zlewu włóż dużą szklaną miskę. Rozciągnij poplamiony materiał nad miską i zabezpiecz ją gumką, tak aby się napięła. Wrzącą wodę wylej z wysokości ok. 30 cm prosto na tkaninę. Nie potrzebujesz proszku do prania, gdyż wino powinno samo się wypłukać. Po tym tradycyjnie wypierz materiał.

Metoda z nadtlenkiem wodoru

Wymieszaj po równi płyn do mycia naczyń z nadtlenkiem wodoru. Polej przygotowaną ciecz na poplamioną tkaninę i pozwól jej nasiąknąć. Plama powinna od razu wyblaknąć. Następnie wypierz materiał jak dotychczas. Sposób ten sprawdzi się najlepiej na jasnych tkaninach, gdyż nadtlenek wodoru ma tendencję do wybielania.

REKLAMA

REKLAMA

Wybielacz – stosowany tylko do odpornych tkanin

Możesz wypróbować tę metodę tylko wtedy, gdy poplamiona tkanina dobrze znosi wybielacz. Pozostaw materiał na około dziesięć minut w wybielaczu, a następnie wypierz go w gorącej wodzie. Plama z wina powinna zniknąć bez zniszczenia materiału.

Udostępnij: