plamy z czerwonego wina

Świata coraz bliżej, a na białym obrusie pojawiła się plama z rozlanego wina? Nie ma powodów do niepokoju – plamy z czerwonego wina można usunąć w prosty sposób, zwłaszcza jeśli działasz od razu. Oto niektóre ze znanych sposobów usuwania plam z popularnego trunku, jakim jest wino:

Jak pozbyć się plamy z czerwonego wina?

Sposób z solą

Jak poplamisz dywan czerwonym winem, to natychmiast zetrzyj jego nadmiar ręcznikiem papierowym lub papierem toaletowym. Od razu po tym zasyp całą plamę dużą ilością soli. Gdy sól wsiąknie w mokrą plamę po winie, poczekaj aż wyschnie. Wysychająca sól powinna wchłonąć czerwoną ciecz. Następnie pozbądź się soli odkurzaczem oraz przepierz miejsce po plamie. Możesz przy okazji wyprać cały dywan.

Trik z octem

To znany sposób od pokoleń. Polej na plamę z wina biały ocet, a następnie wylej na nią płyn do mycia naczyń i zapierz całość w gorącej wodzie. Ocet neutralizuje fioletowe i czerwone pigmenty, dlatego plama powinna szybko zniknąć.

Sztuczka z wrzącą wodą

Wlej wodę do czajnika i zagotuj. Do zlewu włóż dużą szklaną miskę. Rozciągnij poplamiony materiał nad miską i zabezpiecz ją gumką, tak aby się napięła. Wrzącą wodę wylej z wysokości ok. 30 cm prosto na tkaninę. Nie potrzebujesz proszku do prania, gdyż wino powinno samo się wypłukać. Po tym tradycyjnie wypierz materiał.

Metoda z nadtlenkiem wodoru

Wymieszaj po równi płyn do mycia naczyń z nadtlenkiem wodoru. Polej przygotowaną ciecz na poplamioną tkaninę i pozwól jej nasiąknąć. Plama powinna od razu wyblaknąć. Następnie wypierz materiał jak dotychczas. Sposób ten sprawdzi się najlepiej na jasnych tkaninach, gdyż nadtlenek wodoru ma tendencję do wybielania.

Wybielacz – stosowany tylko do odpornych tkanin

Możesz wypróbować tę metodę tylko wtedy, gdy poplamiona tkanina dobrze znosi wybielacz. Pozostaw materiał na około dziesięć minut w wybielaczu, a następnie wypierz go w gorącej wodzie. Plama z wina powinna zniknąć bez zniszczenia materiału.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę