dżinsy i pralka
fot. screen Youtube / Rodrigo Lomba Oficial

Jak prać jeansy, aby nie wyblakły i wciąż wyglądały ładnie? Masa ludzi popełnia podczas prania spodni błąd, przez co ten element garderoby nie prezentuje się już najlepiej. Jak temu zapobiec?

Zanim podpowiemy wam, jak prać jeansy, najpierw wyjaśnijmy różnicę między nimi a spodniami wykonanymi z surowego denimu (nie są rozciągliwe, lecz podczas noszenia dostrajają się do kształtu sylwetki), nie powinniśmy ich prawie w ogóle prać. Zaraz zdradzimy wam dlaczego. W pralce można prać za to jeansy zwierające domieszkę stretchu, elastanu bądź innych włókien, jednak trzeba przestrzegać kilku zasad.

Jak poprawnie prać jeansy w pralce?

Temperatura wody nie może być wyższa niż 30°C, a siła wirowania – 800 obrotów. Jeśli temperatura będzie wyższa, wtedy odzież utraci swoją pierwotną barwę.
Należy używać tylko łagodnych preparatów do prania i zrezygnować z rozjaśniaczy. Warto też ustawić w pralce tryb ręczny, aby przedłużyć żywot swojej części garderoby.
Jeansy można prać z innymi tkaninami, ale tylko o podobnych kolorach, wówczas unikniemy niechcianych przebarwień.

Zanim zabierzemy się za pranie, odwracamy jeansy na lewą stronę i zasuwamy suwak. Ponadto zapinamy wszystkie guziki. Spodni nie wystawiamy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i nie suszymy ich na kaloryferze, tylko na świeżym powietrzu, w nienasłonecznionym i przewiewnym miejscu. Jeansy powinny się suszyć wywinięte na lewą stronę. Nie zawsze powinny być prasowane. Gdy wyschną, najlepiej bacznie się im przyjrzyjmy i sami zdecydujmy. Zagniecenia najlepiej usunąć przy pomocy pary.

Jak odświeżyć jeansy?

Odzież wkładamy do woreczka i umieszczamy w zamrażarce na całą noc. Niska temperatura zabije drobnoustroje i odświeży materiał.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!