Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze przeprowadzili badania, w których postarali się ocenić, jak rozwód wpływa na człowieka. Jak się okazało, konflikt z byłym partnerem w dużym, większym niż do tej pory sądzono stopniu oddziałuje na psychikę.

W ramach badania pod uwagę wzięto sytuację 1856 rozwodników z Danii, którzy uzyskali tzw. natychmiastowy rozwód w przeciągu zaledwie pięciu dni. Wyniki pokazały, że stan zdrowia psychicznego i fizycznego takich osób jest gorszy, niż u reszty społeczeństwa.

Jak się okazało, odbyty niedawno rozwój oddziałuje zarówno na stan emocjonalny, jak i fizyczny człowieka. – Zdrowie psychiczne i fizyczne rozwodników było znacznie gorsze niż w porównawczej populacji bezpośrednio po rozwodzie – powiedział dr Søren Sander z Uniwersytetu w Kopenhadze, cytowany przez Radio Zet.

Z drugiej strony ustalono, że lepiej z rozwodem radzą ze strony fizycznej sobie lepiej zarabiający, młodsi mężczyźni. Większa liczba dzieci czy nowego partnera również wpływały na lepsze zdrowie psychiczne. Jeśli chodzi o kobiety, stan fizyczny był lepszy u lepiej zarabiających, mających nowego partnera, zaś psychiczny u kobiet, które inicjowały rozwód.

Ustalono także, jakie sytuacje w największym stopniu wpływają na nasilenie się złego stanu psychicznego i fizycznego. Głónie jest to nasilony konflikt obu stron.

Okazało się, że wyższy poziom konfliktu rozwodowego wpływa na pogorszenie zdrowia psychicznego, nawet biorąc pod uwagę inne zmienne społeczno-demograficzne i cechy charakterystyczne rozwodu – powiedział dr Sander.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę