Jajka są praktycznie nieustannie obecne w naszej kuchni. Spożywamy je zarówno gotowane na twardo, jak i na miękko czy też w formie jajecznicy. Dodatkowo jajka są nieraz niezbędne do wykonania ciasta, przyrządzenia bezy, służą jako dodatek do sałatek czy są składnikiem panierki do kotletów.
Jak sprawdzić świeżość jajka?
Ponieważ z jajek korzystamy praktycznie codziennie, warto wiedzieć jak poznać czy są świeże i nadają się jeszcze do spożycia. Jak poznać, że jajko nie powinno już wylądować na naszym talerzu?
Na początku powinniśmy dokładnie przyjrzeć się skorupce, która powinna być mocna i nie posiadać żadnych odbarwień czy też plam. Świetnym sposobem na sprawdzenie świeżości jajka jest wykorzystanie triku ze szklanką napełnioną wodą. Jeśli do szklanki z wodą wrzucimy jajko, a ono opadnie na dno to możemy być spokojni o jego świeżość. Jeśli jednak jajko będzie unosić się na powierzchni wody, nie powinniśmy go już spożywać.
Pamiętaj o tym
Co więcej, jeśli po rozbiciu jajka zauważymy, że białko jaja przybrało barwę perłową lub różową to pod żadnym pozorem nie powinniśmy go spożywać. Oznacza to bowiem, że jajko zostało zasiedlone przez groźne dla nas bakterie, które mogą prowadzić do poważnych dolegliwości układu pokarmowego.
Po rozbiciu jajka uważnie powinniśmy przyjrzeć się także chalazie, czyli cienkiej strukturze, która utrzymuje żółtko w centralnej części jajka. Jeśli struktura ta jest wyraźna i solidna oznacza to, że jajko jest świeże.