uszczelnianie okien
fot. Unsplash

Kiedy stoisz blisko okna, czujesz, że jest przy nim chłodniej niż w innych zakątkach lokalu? Pewnie nawet odczuwasz tam zdecydowany powiew? Czas najwyższy jakoś temu zaradzić! Istnieje ogromna szansa, że obejdzie się nawet bez pomocy profesjonalisty i uporasz się z tym problemem sam. Poznaj najczęstsze przyczyny nieszczelności. Dowiedz się, w jaki sposób własnoręcznie uszczelnić okna.

Przyczyny nieszczelnych okien mogą być różne. Może być to spowodowane przesunięciem pomiędzy suwakiem skrzydła a zaczepem na ościeżnicy. Przyczyną może być także występowanie tarcia w obszarach zacisku mikrowentylacji. Nieszczelność pojawia się również w wyniku brudu skumulowanego w zakątkach okna pod uszczelkami, przez co nie przyklejają się one tak, jak trzeba.

Niewykluczone, że powietrze wpada z dworu przez szparę pomiędzy ramą okienną a parapetem. Powodem nieszczelności może być też wysokość okna – jeżeli opadło, to należy je wyregulować.

Szczyt to jedna z najbardziej zaniedbanych części okien. Dlaczego? Bo zwykle mamy do niego najtrudniejszy dostęp. Warto pamiętać o starannym oczyszczaniu tego obszaru.

Jak samemu uszczelnić okna?

Najpierw wyreguluj zachodzenie centralnego skrzydła na części pionowe. Wykonasz to kluczykiem w punkcie pod ramą okna. Następnie przesuń suwak – w tym celu użyj wkrętarki. Po odkręceniu suwaka spróbuj przytwierdzić go tak, aby po zamknięciu, znajdował się on nad zaczepem w odstępie paru milimetrów. Pokryj silikonem szczeliny w poprzednim obszarze.

Jeżeli któreś ze skrzydeł okna opadło, powinieneś je wyregulować na dolnym zawiasie – po prostu dokręć śruby. Teraz sprawdź, czy mechanizm okna działa prawidłowo – otwórz okno, uchyl je, a potem zamknij. Jeśli zauważysz, że okno nie działa jak trzeba, prawdopodobnie podniosłeś je zbyt wysoko. Przyjrzyj się także klamkom – sprawdź, czy są dokładnie dokręcone. Jeśli zobaczysz, że któraś jest poluzowana, dokręć ją śrubokrętem – chociaż to drobnostka, to robi wielką różnicę.

Na suwaku (w środku ramy) ureguluj siłę docisku, zwyczajnie dokręcając go we właściwą stronę.
Wypełnij silikonem lukę między oknem a parapetem. Co roku konserwuj uszczelki i okucia.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę