Jak wyczyścić przypalone żelazko

Przypalone żelazko to zmora wielu osób, która zdarza się dość często. Wystarczy mała chwila naszej nieuwagi czy prasowanie nieodpowiedniego materiału, aby je spalić. Szukasz domowych sposobów, aby jak najszybciej wyczyścić żelazko? Poznaj 3 najlepsze i skuteczne sposoby!

 Przypalona stopa żelazka nie wygląda estetycznie, ale to nie jedyny problem z tym związany. Możemy pobrudzić odzież, a w najgorszym przypadku możliwa jest nawet awaria urządzenia. Zastanawiasz się czym można je wyczyścić? Są profesjonalne preparaty czyszczące stopę żelazka, w które warto zainwestować na przyszłość.

Tutaj kupisz preparaty czyszczące stopkę żelazka

Ale co jeśli nie mamy żadnych specjalnych preparatów pod ręką? Wtedy możesz sięgnąć po inne środki – z kuchni lub łazienki. Poznaj 3 bezpieczne i niesamowicie skuteczne sposoby na wyczyszczenie przypalonego żelazka.

Jak wyczyścić przypalone żelazko? 3 skuteczne sposoby

Jak wyczyścić przypalone żelazko

Pamiętaj, aby zawsze odłączyć żelazko od prądu przed czyszczeniem. Oto 3 skuteczne sposoby, które podpowiedzą jak wyczyścić przypalone żelazko.


Soda lub ocet


Weź bawełnianą ściereczkę, a następnie nasącz ją octem spirytusowym i pocieraj delikatnie ciepłą stopkę żelazka. Wykonuj tę czynność do momentu, aż przypalenie całkowicie zniknie. Potem zwilż ścierkę wodą i przetrzyj żelazko. Ten sposób można użyć dla żelazek teflonowych i ceramicznych.

Soda oczyszczona świetnie sprawdzi się do czyszczenia urządzeń, które mają stalową stopkę – na inne powłoki może zadziałać niekorzystnie. Nasyp trochę sody na wilgotną ściereczkę. a następnie pocieraj nią stopkę żelazka. Można też zrobić to w innej wersji – rozpuść sodę w wodzie, nałóż na ściereczkę i pocieraj płytę żelazka.


Pasta do zębów


Ten sposób idealnie sprawdzi się do żelazek aluminiowych. Wystarczy, że wyciśniesz odrobinę pasty na powłokę żelazka, a następnie  rozprowadzisz ją ścierką lub szczoteczką z miękkim włosiem. Pocieraj żelazko ściereczką tak długo, aż pozbędziesz się brudu.

Potem wystarczy wyczyścić płytę zwilżoną wodą ściereczką. Sprawdź, czy w otworach nie zostało resztek pasty. Jeśli są, to doczyść je używając patyczków kosmetycznych.


Tabletka przeciwbólowa


Rozgrzej żelazko, a następnie odłącz je od prądu. Weź tabletkę przeciwbólową z paracetamolem, a następnie złap tabletkę pęsetą i zacznij pocierać nią miejsca przypaleń. Wykonuj koliste ruchy. Potem zwilż ściereczkę wodą i przetrzyj płytę żelazka.

Aby ułatwić usunięcie spalenizny, połóż na płycie żelazka mokrą, bawełnianą ściereczkę. Dzięki zwilżeniu jej, łatwiej będzie można wyczyścić zabrudzenie.


Nie rób tego!


→ Nie trzyj żelazka druciakiem czy nożem – porysujesz płytę, a takie żelazko może po tym niszczyć odzież.

→ Nie używaj soli do czyszczenia przypalonego żelazka! To może sprawić, że płyta będzie czysta, ale żelazko całkowicie może  przestać działać.

→ Mleczka do czyszczenia, wybielacze i inne silne detergenty mogą zniszczyć powłokę żelazka, ze względu na swoje silne działanie powierzchniowo-czynne.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę