sztućce
fot. Pixabay

Twoja świąteczna zastawa na Wielkanoc nie wygląda najlepiej? A czy wiesz, jak błyskawicznie wyczyścić sztućce? Znamy świetny patent, dzięki któremu łyżki, noże i widelce będą lśniły, jak nigdy dotąd. Do ich czyszczenia przyda się m.in. woda po ziemniakach. Poznaj także inne efektywne sposoby.

Sposoby na ekspresowe wyczyszczenie sztućców

W wielu domach przeważnie używa się sztućców ze stali nierdzewnej, które można myć zarówno ręcznie, jak i w zmywarce. Aby pięknie błyszczały, warto włożyć je do wody z gotującymi się ziemniakami. Po wyjęciu trzeba je opłukać, a potem wypolerować za pomocą miękkiej szmatki.

Sztućce można także nabłyszczyć ściereczką zwilżoną w oleju. Jednak nie można z nim przesadzić, gdyż powstanie brzydki osad. Blasku sztućcom nada również ocet. Wystarczy szklankę wody wymieszać z łyżką octu i w takiej mieszance zamoczyć widelce i łyżki. Później należy je opłukać i wytrzeć do sucha. Zaśniedziałe sztućce można również doczyścić zwilżoną szmatką z odrobiną sody. Należy pocierać nią noże i łyżeczki, a następnie opłukać i wytrzeć do sucha.

Stalowe sztućce
Stalowym sztućcom przywrócisz blask za pomocą folii aluminiowej i odrobiny soli. Naczynie lub zlew wyłóż kawałkiem folii i umieść na niej sztućce. Następnie zalej je wrzącą wodą, wsyp niewielką ilość soli i sody oczyszczonej. Pozostaw wszystko na parę minut, a nieestetyczny nalot odłoży się na folii.

Srebrne sztućce
Sztućców pokrytych srebrem albo złotem nie powinno się myć w zmywarce, tylko ręcznie. Na 10 minut przed planowanym myciem możesz zalać je gorącą wodą po gotowaniu kartofli, szczawiu lub szpinaku, a najlepiej wywarem z tych trzech produktów. Skuteczność mieszanki wzmocni dodatek sody oraz octu. Za pomocą soli i folii aluminiowej wypolerujesz też srebrną zastawę. Folią jednak wyściel garnek, umieść w nim sztućce, zalej chłodną wodą z dodatkiem sporej ilości soli i podgrzewaj wszystko, aż płyn się zagotuje. Sztućce najlepiej gotuj jeszcze 10 minut, po tym czasie wszystko wystudź, zastawę wyciągnij i wypoleruj.

Sztućce oksydowane
Są one zazwyczaj wykonane ze srebra. Mogą być też posrebrzane i przyciemniane, tak aby przypominały staroświeckie. Nie należy ich myć wodą z sodą oczyszczoną czy z solą ani żadnymi silnymi detergentami. Poza tym do ich czyszczenia nie wolno używać szorstkich gąbek i ściereczek. Tego typu sztućce trzeba myć specjalną, miękką szmatką, która nie naruszy ich łagodnej powłoki.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę