Bardzo częstym objawem zakażenia koronawirusem są bóle mięśni i stawów, wysoka temperatura, kaszel i duszności, ale też… zmiany na skórze! Jak wygląda wysypka, która powstała w wyniku zakażenia koronawirusem?

Około 20 procent pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 zmaga się również z wysypką. Najczęściej wygląda jak pokrzywka, wysypka rumieniowo-grudkowa, wysypka rumieniowo-pęcherzykowa lub wygląda jak odmrożenie.

Wysypka może pojawić się głównie na palcach – wówczas nazywane jest to covidowe palce. Zmiany wyglądają jak powstałe na skutek odmrożenia. Jak informuje redakcja Wprost to czerwonawe i fioletowawe guzki pojawiające się zazwyczaj na palcach nóg i rąk, rzadziej idące w górę kończyn. Najczęściej takie zmiany skórne można zaobserwować u małych dzieci i osób młodszych. Wysypka pojawia się najczęściej w trakcie infekcji, a nie na samym jej początku. Palce mogą swędzieć, na nawet boleć, a skóra może się łuszczyć.

Czasem zmiany skórne pojawiają się tylko w obrębie ust i oczu. Jak informuje redakcja Wprost, to powoduje podrażnienie ich obu i łzawienie tych drugich. Usta w czasie przechodzenia COVID-19 mogą się stać obolałe. Nawet po zakończeniu choroby, usta mogą przez dłuższy czas być wysuszone i spierzchnięte.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!