Jak wyhodować drzewko awokado z pestki? Sprawdź!

awokado w doniczce
fot. screen Youtube / Good Growing

Pestka awokado nie zawsze musi trafiać do kosza. Możesz z niej bez problemu wyhodować rośliny, które potem wydadzą owoce. Nie wierzysz? Spróbuj, a sam zobaczysz, że to naprawdę możliwe! Owoce to źródło wielu związków odżywczych, które na dodatek hamują procesy starzenia się skóry.

REKLAMA

Skąd wziąć pestkę awokado?

Awokado zazwyczaj kupujemy w sklepie – powinniśmy wybrać owoc wysokiej jakości. Taki ma zupełnie zieloną skórkę – jeśli zauważysz brązowe przebarwienia, to odłóż ten egzemplarz z powrotem na miejsce, bo nic z niego nie wyrośnie. Idealny owoc jest odrobinę miękki – to świadczy o dojrzałości. Obierz go ostrożnie, aby nie uszkodzić pestki. Im szybciej ją posadzisz, tym lepiej.

Jak przygotować pestkę awokado do posadzenia?

Przed posadzeniem nasiona w doniczce musisz wcześniej ukorzenić. Przygotuj szklankę wody i 3 wykałaczki. Pestkę ustaw w pionie (spiczastym fragmentem ku górze) i wbij w nią poziomo patyczki z trzech stron. Następnie umieść w szklance – pestka powinna porządnie opierać się o jej krawędzie. Potem do szklanki wlej wodę, aby przykryła 1/3 powierzchni nasiona. Wody może ubywać, więc pamiętaj, aby ją regularnie uzupełniać. Szklankę postaw w ciepłym słonecznym miejscu na około 3-4 tygodnie. Po tym czasie nasiono powinno pękać i kiełkować.

Jak wyhodować awokado?

Gdy z pestki wywiąże się sporo korzeni, a na górze wyrośnie łodyga, możesz już posadzić roślinę w doniczce, w której znajduje się odpowiednio przygotowane podłoże. Najlepiej sprawdzi się głęboka doniczka i przepuszczalna ziemia (np. piasek połączony z torfem w proporcji 1:2). Wsadź do niej (węższym końcem do góry) pestkę, aby delikatnie wystawała z gleby. Potem przykryj ją przezroczystą folią (zapewnisz wilgotne powietrze) i postaw w ciepłym, nasłonecznionym miejscu.

REKLAMA

Kiedy siewka będzie już dość wysoka, obetnij jej czubek (nad liśćmi), aby roślina mogła się ładnie rozkrzewić. Zimą sadzonka będzie lepiej czuła się w ciepłej oranżerii, a latem na tarasie. Awokado preferuje niezbyt słoneczne i ciepłe stanowiska. Zakwitnie w temperaturze około 20°C.

Kiedy pojawią się pierwsze owoce?

Pierwsze owoce pojawią się po około 4-6 latach. Jeżeli na sadzonce wyłonią się kwiaty, a później owoce, to trzeba będzie trochę poczekać, aż dojrzeją – trwa to zwykle 6-8 miesięcy.

Przeczytaj też: Podlej tym truskawki. Sposób na gigantyczne zbiory

REKLAMA