drzewko cytrynowe
fot. screen Youtube / Tree Flower and Plants

Cytryna to egzotyczny owoc o wielu właściwościach zdrowotnych. Zawiera witaminy z grupy B oraz witaminę C i A, które poprawiają układ odpornościowy i stymulują nasze enzymy trawienne. Setki lat temu, w Europie hodowano drzewka cytrynowe głównie na południu kontynentu, a my dziś możemy uprawiać je sami w domu. Podpowiadamy, jak zasadzić i pielęgnować drzewo cytrynowe.

Drzewko cytrynowe jest stosunkowo proste w uprawie, a w dodatku nie ma dużych wymagań, więc każdy sobie z nim poradzi. Uprawę rośliny należy rozpocząć od pestek cytryny, które mogą stanowić sporą próbę ognia.

W związku z tym najlepiej zdecydować się na jej uprawę wiosną, bo o tej porze będzie miała optymalne warunki do rozwoju. Ogromne znaczenie ma wybór gatunku, bo wpływa to na plony, jakich doczekamy się za jakiś czas. Warto sięgnąć w sklepie po cytrynę odmiany Meyer lub Panderosa.

Przygotowanie pestek do uprawy drzewka cytrynowego w domu

Najpierw zaopatrz się kilka sztuk dojrzałych cytryn, a potem wydobądź z nich pestki. Im więcej nasionek uzbierasz, tym masz większe szanse na to, że drzewko wykiełkuje.

Teraz opłucz pestki pod wodą, aby usunąć resztki miąższu. Zdejmij ostrożnie wierzch pestki albo natnij i zanurz w ciepłej wodzie na noc, a błonka odłączy się sama. Później włóż pestki do warstwy gleby, podlej i owiń folią. Na jej powierzchni zrób kilka otworków (wtedy roślina będzie miała czym oddychać). Sadzonki umieść w ciepłym i słonecznym miejscu. Dopilnuj, by cały czas miały wilgoć w doniczce. Pozostało już tylko czekać, aż drzewko cytrynowe zacznie kiełkować.

Gotowa sadzonka – patent na szybsze drzewko cytrynowe w domu

Jeśli chcesz mieć w domu cytrynowe drzewko jeszcze szybciej, możesz rozważyć zakup gotowej sadzonki, która już wydawała owoce. Zdaniem ogrodników najlepszym czasem na uprawę jest okres od wiosny do jesieni. Jeśli chcesz zacząć hodowlę, to utnij boczny, roczny i zdrewniały pęd mierzący najwyżej 20 cm. Potem oderwij liście znajdujące się na dole, a sadzonkę usytuuj w doniczce i nakryj folią, a potem postaw w ciepłym miejscu. Gdy pojawią się listki, to masz pewność, że twoja roślinka się przyjęła!

Domowa pielęgnacja drzewka cytrynowego

Pamiętaj o systematycznym podlewaniu drzewka i zraszaniu jego liści. Możesz też stosować nawozy przeznaczone dla krzewów cytrusowych.Czytaj też: Posmaruj tym korę drzewek owocowych. Mrówki nawet się nie zbliżą


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę