fot. Twitter

„Otaczająca nas rzeczywistość nieraz pokazała, że warto mieć wiedzę i być przygotowanym do różnych sytuacji” – powiedział Damian Duda z RCB. Wiedza nigdy nie ginie – nawet jeśli Polska jest w obecnym czasie bezpieczna, wsparta silnym sojuszem militarnym i daleka of konfliktu zbrojnego, warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacji kryzysowej. RCB przygotowało poradnik, poświęcony temu zagadnieniu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa to nie tylko alerty, które pojawiają się od czasu do czasu w naszej skrzynce odbiorczej z SMS-ami. RCB od kliku lat już prowadzi działalność edukacyjną dla społeczeństwa. Centrum przygotowuje poradniki, na temat bezpiecznego zachowań oraz infografiki i animacje z krótkimi przesłaniami, które są następnie rozpowszechniane w kanałach społecznościowych. Przy okazji wojny na Ukrainie powstał kolejny poradnik – „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”.

RCB objaśnia w poradniku, jak zachować się podczas wystąpienia sytuacji kryzysowej i jak możliwie się do niej przygotować przed samym faktem jej wystąpienia. Co zrobić, by uniknąć zagrożenia i jak się zachować podczas jego wystąpienia.

Najważniejsze – „Nie ulec panice”

Publikacja składa się z dwóch części. Jedna opisuje, jak szary obywatel może przygotować do wystąpienia sytuacji kryzysowej. Druga skupia się na problematyce zachowania w czasie, kiedy taka sytuacja już trwa.

Materiał obejmuje informacje o tym, jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji; jak się zachować w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy będąc zakładnikiem; jak udzielić pierwszej pomocy; jak chronić się przed dezinformacją, aby nie ulec np. panice; jak się zachować podczas alarmu i co oznaczają poszczególne sygnały alarmowe.

Umiejętność zwalczania sytuacji kryzysowych przez państwo jest zależna od świadomości całego społeczeństwa. Wiedza o tym, co robić w wypadku wystąpienia problemów, jest istotnym elementem budowy odpornego społeczeństwa.

Jak przekazał „Polsat News” – materiał będzie dostępny od wtorku, czyli już jutro, na stronie internetowej RCB i profilach w mediach społecznościowych.

„To dwa z mnóstwa pytań (zarówno od obywateli jak i przedstawicieli mediów) o materiał dydaktyczny, wskazujący właściwe zachowania w czasie kryzysu. Już jutro zostanie on opublikowany na naszej stronie internetowej” – pisze RCB na swoim koncie na Twitterze.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę