Kiszona kapusta to przysmak, który dość często gości stołach Polaków. Spożywamy ją w postaci dodatku obiadowego, ale równie często dodajemy ją do różnych potraw. Niektóre uwielbiane przez nas dania nie mogą się bez niej obejść (np. bigos, pierogi). Aby przygotowywać idealną kapustę kiszoną, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
W trakcie przyrządzania tego specjału musimy pamiętać o zachowaniu należytych proporcji. Chodzi oczywiście o sól. Na każdy kilogram kapusty należy dodawać 20 g soli niejodowanej.
Jeśli chcemy, aby warzywo ukisiło się dużo szybciej, poszatkujmy je na bardzo drobne kawałki – puści ono wtedy więcej soku. Kiszoną kapustę możemy wzbogacić o różne dodatki, np. kminek, startą marchewkę i gorczycę. Samo zrobienie kiszonki także rządzi się swoimi prawami.
Kiszona kapusta – jak ją przygotować?
Poszatkuj kapustę i dopraw ją solą. Ugniataj ją przez parę minut. Możesz do tej czynności użyć drewnianej łyżki zakończonej kulką. Gdy kapusta puści soki, przełóż ją do wyparzonych słoików. Warzywo powinno być solidnie zbite w słoikach. Ugniataj je w taki sposób, aby sok zakrył zawartość. Zostaw odrobinę wolnej przestrzeni, bo podczas kiszenia kapusta może zwiększyć objętość. Na końcu słoiki lekko zakręć (wówczas zapewnisz odpowiedni przepływ powietrza). Postaw je w ciemnym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 19°C. Fermentacja zazwyczaj trwa od 7 do 14 dni. Jednak możesz sam ocenić, czy już wyszła. Jeśli będzie miała odpowiedni smak, postaw ją w chłodniejszym miejscu (np. w lodówce), wtedy proces kiszenia się zatrzyma.