Jakie są objawy depresji?

Choroba daje czasem nietypowe objawy. Ważne aby zawczasu je rozpoznać i rozpocząć leczenie. Nieleczona i niezdiagnozowana może doprowadzić do tragicznych konsekwencji, nawet śmierci. Jak rozpoznać depresję?

Biologiczną przyczyną depresji są zaburzenia neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Takie skłonności mogą też być dziedziczone. Zazwyczaj choroba kojarzy nam się ze smutkiem, brakiem chęci do działania i myślami samobójczymi. Chory wygląda na smutnego, zmęczonego, zrezygnowanego, samotnego. Czy tak jest rzeczywiście? Niektórzy potrafią długo maskować objawy depresji, robiąc dobrą minę do złej gry.

Czytaj także:  Kanclerz Niemiec o pandemii: Mam złe przeczucia. Sytuacja jest dramatyczna

Jakie są inne symptomy depresji? Wyjaśnia to redakcja Wprost i wymienia między innymi: ulubione czynności przestały sprawiać przyjemność, strata motywacji do działania, utrata apetytu lub nadmierne objadanie, problemy ze snem, zwiększona tolerancja na ból i zaburzenia lękowe.

Do fizycznych objawów można zaliczyć: zmęczenie lub stale obniżony poziom energii, zmniejszona tolerancja na ból, ból pleców lub bolące mięśnie, bóle głowy, problemy z oczami lub pogorszenie widzenia, ból brzucha lub dyskomfort w jamie brzusznej, problemy z trawieniem lub nieregularne wypróżnienia.

Czytaj także:  Co ma wspólnego dezodorant z rakiem piersi?