Choroba daje czasem nietypowe objawy. Ważne aby zawczasu je rozpoznać i rozpocząć leczenie. Nieleczona i niezdiagnozowana może doprowadzić do tragicznych konsekwencji, nawet śmierci. Jak rozpoznać depresję?

Biologiczną przyczyną depresji są zaburzenia neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Takie skłonności mogą też być dziedziczone. Zazwyczaj choroba kojarzy nam się ze smutkiem, brakiem chęci do działania i myślami samobójczymi. Chory wygląda na smutnego, zmęczonego, zrezygnowanego, samotnego. Czy tak jest rzeczywiście? Niektórzy potrafią długo maskować objawy depresji, robiąc dobrą minę do złej gry.

Jakie są inne symptomy depresji? Wyjaśnia to redakcja Wprost i wymienia między innymi: ulubione czynności przestały sprawiać przyjemność, strata motywacji do działania, utrata apetytu lub nadmierne objadanie, problemy ze snem, zwiększona tolerancja na ból i zaburzenia lękowe.

Do fizycznych objawów można zaliczyć: zmęczenie lub stale obniżony poziom energii, zmniejszona tolerancja na ból, ból pleców lub bolące mięśnie, bóle głowy, problemy z oczami lub pogorszenie widzenia, ból brzucha lub dyskomfort w jamie brzusznej, problemy z trawieniem lub nieregularne wypróżnienia.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę