Od kilku dni w mediach mówi się o zmianach w świadczeniach 500 plus, bowiem poprzedni system się nie sprawdził, zaś w budżecie brakuje już pieniędzy na wypłaty. Jak wyglądają zapowiadane zmiany i czy rzeczywiście dotkną dzieci?

Świadczenie 500 plus, które od 2019 roku przyznawane jest również na pierwsze dziecko, mimo zapowiedzi jego likwidacji, zostanie utrzymane w 2020 roku. Niekorzystnych zmian mogą natomiast spodziewać się osoby niepełnosprawne. Projekt 500 plus dla niepełnosprawnych zakładał, że świadczenie w wysokości 500 zł przyznawane będzie osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Jednak w tym przypadku istnieją pewne ograniczenia, jeśli chodzi o jego wypłatę: 500 plus przyznawane jest osobom, których dochód nie przekracza 1100 zł, a także osobom, które ze środków publicznych nie otrzymują więcej niż 1600 zł brutto. Przeszkodą w spełnieniu tych warunków może być nadchodząca rewaloryzacja emerytur –  osoby, które obecnie spełniają kryterium dochodowe, od marca 2020 r., po podwyżce mogą stracić świadczenie.

Natomiast to, co zmieni się w samym świadczeniu „Rodzina 500+”, to okres rozliczeniowy (z lipca na luty). Jest to jednak zmiana korzystna, bowiem dzięki temu rodzice nie będą musieli składać ponownie wniosku o wypłatę świadczenia na rok 2020 – o ile złożyli go w 2019 roku. Przesunięcie okresu rozliczeniowego pociąga za sobą również zmianę terminu składania nowych wniosków – od 2021 roku upływać on będzie w lutym. Okres przyznawania świadczeń od 2021 roku będzie obowiązywać nie od października do września, jak dotychczas, ale od czerwca do maja.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę