Kaczyński przyznał się do porażki programu mieszkanie plus. Zawinili deweloperzy
fot. Silar | CC BY-SA 4.0

W ostatnim czasie Jarosław Kaczyński miewa nagłe przypływy szczerości. Prezes Prawa i Sprawiedliwości już po raz drugi w ciągu ostatnich dni przyznaje się do błędu. Choć tym razem podzielił się winą. Wcześniej mówił o tym, że 500 plus nie pomogło odwrócić krzywej urodzeń, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci – a taki był główny zamysł programu. Teraz przyznał, że inny program PiS-u – mieszkanie plus – również zakończyło się porażką. Tym razem Kaczyński wskazał winnych!

Jarosław Kaczyński już od kilku miesięcy objeżdża Polskę, aby przemawiać do wyborców w różnych miejscowościach w całym kraju. W niedzielę 23 października prezes PiS odwiedził Zamość. Jednym z poruszonych w czasie jego wystąpienia tematów był program „Mieszkanie+”, który był jednym ze sztandarowych projektów socjalnych Prawa i Sprawiedliwości. Kaczyński przyznał, że projekt całkowicie się nie udał, ale… winę zrzucił na „opór deweloperów” i drożyznę.

Jarosław Kaczyński oficjalnie ogłosił fiasko programu mieszkaniowego Prawa i Sprawiedliwości. „Mieszkanie Plus niestety nie wyszło”

„Mieszkanie Plus niestety nie wyszło. Opór deweloperów okazał się tak silny, a także pewne inne cechy naszego społeczeństwa doprowadziły do tego, że nie zdołaliśmy przełamać wszystkiego, co utrudnia zdobywanie tanich terenów pod budowę mieszkań, bo żeby mieszkania były tanie, to także tereny muszą być tanie czy nawet bardzo tanie” – wyjaśnił Kaczyński, cytowany przez „Super Express”.

Hucznie zapowiadany przed laty program miał zapewnić Polakom 100 tys. dodatkowych mieszkań, wybudowanych przez państwo. Mieszkania te miały być wynajmowane na preferencyjnych warunkach – dla osób, których nie stać na kredyt lub zakup własnego „m” za gotówkę. Skończyło się jednak na deklaracjach. Cel – jakim była budowa 100 tys. mieszkań do końca 2019 roku – został całkowicie zaprzepaszczony, co w marcu tego roku zauważyła już Najwyższa Izba Kontroli.

„Do końca października 2021 r. w ramach programu Mieszkanie Plus wybudowano 15,3 tys. mieszkań, a 20,5 tys. mieszkań znajdowało się w budowie. Wcześniej rząd deklarował, że do końca 2019 roku wybuduje 100 tysięcy mieszkań” – czytamy na stronie Najwyższej Izby Kontroli.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!